Konec léta a podzim je správný čas na údržbu plotu


Výhody vodou ředitelných barev

 

 

Chystáte se zkrášlit okolí svého domu? Tak rozhodně nezapomeňte na oplocení! Většinou je právě plot kolem domu tím prvním, co všechny příchozí návštěvy vidí. Nedovolte proto, aby vám dělal zbytečně ostudu! Svůj starý plot přitom nemusíte hned nahrazovat novým, stačí ho zrenovovat. Nový ochranný nátěr dopřejte jak plotovým prknům, tak kovové vstupní brance.

Kovovou branku očistěte

„Pouze dobře připravený povrch je zárukou toho, že nátěr dobře přilne a poskytne plotu co nejdelší ochranu. Z kovových částí plotu proto nejprve pomocí ocelového kartáče odstraňte nepřilnavé nátěry, odlupující se vrstvy a veškeré stopy rzi,“ radí Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Balakryl. Povrch musí být dále pečlivě očištěný, odmaštěný a omytý. Nejlepších výsledků dosáhnete s odmašťovačem.

Aplikujte antikorozní nátěr

Aby kovová branka vypadala jako nová co nejdéle, natřete ji nejprve základní antikorozní, která ke kovu dokonale přilne a ochrání ho před korozí. Barvu před použitím dobře rozmíchejte a naneste ji ve dvou vrstvách s odstupem 6 hodin. Poté co antikorozní vrstva zaschne, použijte opět ve dvou vrstvách vrchní barvu. Nebo můžete rovnou použít tzv. „jednošichtovku“, která v sobě spojuje vlastnosti základní a vrchní barvy. Povrch kovu ochrání před korozí a povětrnostními vlivy. Vybírat ji můžete ze 4 barevných odstínů.

Připravte si povrch dřeva

I dřevěná plotová prkna je třeba nejprve řádně očistit. Jejich povrch musí být suchý, hladký, zbavený starých nepřilnavých nátěrů, mastnot a pryskyřice. Dřevo nejprve zbruste pomocí brusného papíru nebo brusné houby. Poté povrch dřeva omeťte od prachu. Pokud jste starý nátěr odstranili až na původní dřevo, použijte na prkna plotu nejprve fungicidní napouštědlo. „Toto bezbarvé napouštědlo se vsákne hluboko do dřeva a ochrání ho před hmyzem, houbami, plísní a hnilobou. Natírejte ho ve 2 vrstvách po směru vláken dřeva,“ doplňuje Radek Kříž.

Na dřevo lazuru, nebo krycí barvu?

Při výběru vrchního nátěru nejprve zvažte, zda chcete u svého dřevěného plotu zachovat přírodní vzhled, nebo ho oživit barevným nátěrem a sladit ho například s fasádou domu nebo vybavením na zahradě. My jsme se rozhodli pro obě možnosti. Na vnitřní stranu plotu jsme aplikovali tenkovrstvou lazuru, která zvýrazní kresbu dřeva, dodá mu lehký barevný nádech a ochrání ho před pronikáním vody a UV zářením. Z vnější strany jsme plotu pomocí barev dali hravou podobu barevných pastelek.

Pro natírání plotu zvolte plochý štětec ze směsi syntetických a přírodních štětin. Do barvy namáčejte vždy jen špičku štětce, aby vám při natírání barva nestékala po ruce. Barvu důkladně rozmíchejte. Neředěnou tenkovrstvou lazuru Dixol nanášejte po směru vláken dřeva ve 2 vrstvách s odstupem 1–2 hodin. „Mezi jednotlivými vrstvami doporučuji nátěr přebrousit jemným brusným papírem. Dejte pozor, aby teplota podkladu a okolí neklesla pod 10 °C,“ radí Radek Kříž.


Výhody vodou ředitelných barev:

1. Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.

2. Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.

3. Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.

4. Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.

5. Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.

6. Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.

7. Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.

8. Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.

9. Neničí pomůcky: Po natírání štětce jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky