Na mráz si počkáte… dTest odhalil slabiny kombinovaných chladniček

Naposledy dTest podrobil zkouškám 27 chladniček Kombinovaným chladničkám se nezávislá spotřebitelská organizace dTest věnuje pravidelně, přesto vždy přinese nová zajímavá zjištění. K těm letošním patří nárůst propadlíků ve zkoušce mrazniček. Jednomu z modelů dokonce nestačil k dosažení kýžené teploty v mrazáku ani celý 48hodinový testovací cyklus. V případě chlazení se jeden z přístrojů do limitu vešel jen těsně, jinak si ale v tomto směru vedly podstatně lépe. Změna okolních teplot nepředstavovala pro většinu testovaných modelů problém, s izolací už to však bylo horší.

Aktuálním testem prošlo 27 kombinovaných chladniček, u nichž se odborníci zaměřili na rychlost dosažení a rovnoměrnost požadované teploty i její stabilitu. Stranou pozornosti nezůstala ani obsluha nebo spotřeba přístroje, který je v domácnosti v nepřetržitém provozu.

Pozoruhodné výsledky přinesly zkoušky chlazení a mražení. „Měříme při nich, za jak dlouho dokáže přístroj zchladit náplně na teplotu 8 a 5 °C, v mrazicí části pak na –18 °C. Hodnocení může být sníženo za výraznější rozdíly teplot v různých částech chladničky i mrazničky,“ vysvětluje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Chladicí a mrazicí propadlíci i šampioni

Teploty 8 °C dosáhla drtivá většina chladniček bez problémů, a tak převažovalo velmi dobré hodnocení. S poklesem na 5 °C už to bylo horší a chladnička Indesit LI7 S1E W se nepříjemně přiblížila maximální délce testovacího cyklu, která činí 48 hodin. Ten v případě mražení nestačil modelu Romo RCA361XA++, který v této zkoušce nebyl jediným propadlíkem. Nedostatečný mrazicí výkon podalo podle odborníků z dTestu hned sedm kombinovaných chladniček a dalších šest skončilo s pomyslnou čtyřkou, tedy dostatečným hodnocením. Nízké hodnocení přitom nesouviselo vždy s dobou potřebnou k dosažení stanovené teploty. Některé modely si jej odnesly za příliš velké rozdíly teplot na různých místech vnitřního prostoru, a to nejen v mrazicí části. U mnohých přístrojů může totiž kvůli společným chladicím systémům v důsledku delšího ochlazování jedné části dojít k přílišnému ochlazení jinde.

„Velký rozptyl teplot předvedla například chladnička Grundig GKN26845FN. Uvnitř mrazáku byla při testu teplota vcelku stabilní, v různých částech chladničky jsme ale naměřili od –3,2 do 9,1 °C,“ upřesňuje Hana Hoffmannová.

Naopak ukázku špičkového chlazení předvedla chladnička Beko RCNA406E60ZXBHN, která se na průměrnou teplotu 8 °C dostala s přehledem za méně než devět hodin, a to bez velkého rozptylu teplot. Při mrazení průměrné teploty –16 °C nejrychleji dosáhla trojice přístrojů LG (tedy GBB71PZ DMN, GBB72PZ DMN a GBB61S WJMN) a Samsung RB38T676CS9/EF.

Tepelně jsou vcelku stabilní…

Změny okolní teploty zcela rozhodily kombinovanou chladničku Zanussi ZTAN28FW0, která se nedokázala vypořádat s poklesem okolní teploty na 10 °C, ani s jejím nárůstem na 32 °C, a tak za tepelnou stabilitu získala nedostatečné hodnocení. Drtivá většina testovaných přístrojů se však zvládla alespoň částečně novým teplotním podmínkám přizpůsobit, v mnoha případech dokonce velmi dobře.

… s izolací je to horší

Důležité z hlediska zachování kvality potravin jsou i zkoušky izolace. Při nich v dTestu zjišťují, za jak dlouho po výpadku elektrického proudu vzroste vnitřní teplota v mrazničce z –18 na –9 °C. Okolní teplota při zkoušce je 25 °C. „Na chladničky s opravdu kvalitní izolací jsme nenarazili ani minulý rok, ani letos. Obecně nečekejte, že při výpadku proudu zůstane v mrazničce dostatečně nízká teplota celý den,“ říká k tomu za dTest Hana Hoffmannová.

Již za necelých jedenáct hodin vystoupala nad limit teplota v chladničkách Zanussi ZTAN24FW0 a ZTAN28FW0, které si v této zkoušce vedly nejhůře. Zároveň patří k přístrojům, které měly v rámci testu nejvyšší poměrnou spotřebu elektrické energie, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že podle výsledků zkoušek izolace nechtěně „větrají“.

Dobře na tom s izolací jsou Siemens KG49EAICA a Haier C3FE844CGJ, které udržely teploty pod -9 °C déle než dvacet hodin. Příjemnou spotřebu vzhledem k použitelnému vnitřnímu objemu naměřili v dTestu například u chladniček Haier C3FE844CGJ a Gorenje NRC6194SXL5M.

Podrobnější informace o průběhu testování i kompletní výsledky najdete na www.dtest.cz/chladnicky

Víte, že…

… od března 2021 jsou k označování vybraných elektrospotřebičů včetně kombinovaných chladniček využívány energetické štítky nového formátu? Obsahují jednotnou škálu energetických tříd od A do G, zmizelo tedy označení s jedním až třemi plus přidávanými dříve k třídě A. Na štítcích se nově nacházejí QR kódy, prostřednictvím kterých je možné rychle nahlédnout do evropské databáze EPREL. Ta umožňuje snazší porovnání výrobků. Spotřeba energie výrobků je nově uvedena na zvýrazněném místě uprostřed štítku. V případě chladniček jde o roční spotřebu.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Kuchyně, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Kuchyně