Jak vyčistit okolí domu snadno a rychle 

 

Vysokotlaké čisticí stroje, známé i pod názvem „wapka“, slouží k odstraňování nečistot. Jsou všestrannými pomocníky při čištění domu, zahrady, okapů, kola či auta. Práce s vysokotlakým čističem je velice snadná a mimořádně rychlá. Tento pomocník nejenže usnadní údržbu exteriéru, ale pomáhá také šetřit vodou.

Využití vysokotlakých čističů

Na trhu jsou k dispozici různé modely vysokotlakých čističů – od nejkompaktnějších přes standardní až po vysokovýkonná profesionální zařízení. „Abyste si mohli vybrat nejvhodnější čistič pro vaše potřeby, musíte si nejdříve rozmyslet, k čemu jej budete používat a jak často. Kromě velikosti stroje je důležité vybrat i správný výkon, průtok vody, a zvážit, zda vám na čištění postačí studená voda, nebo bude nutná teplá,“ hovoří David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Konec ucpaným okapům

Okapy by se měly čistit alespoň jednou do roka, a to nejpozději koncem podzimu. Pokud tak neučiníte, bude vás na jaře čekat ještě více práce. V horším případě se může střecha během zimy poškodit. Čištění okapů pomocí fukaru na listí je nepraktické a často málo efektivní. Napadané listí sice můžete zkusit odstranit pomocí zahradní hadice, ale i to má své nevýhody. „Nejlepší způsob, jak vyčistit okapy, je pomocí vysokotlakého čističe s příslušenstvím na čištění potrubí a okapů. Speciální tryska na čištění okapů má dozadu namířeny vysokotlaké paprsky, jež ji umožňují špínu z okapů vytlačit,“ vysvětluje specialista.

Fasáda jako nová

Novou fasádu rozeznáte na první pohled. Je krásná, čistá, bez poškození a nánosů plísní či mechů. Po určitém čase pod vlivem povětrnostních podmínek každá fasáda svoji sytou barvu ztratí. Především zateplené fasády je potřeba pravidelně udržovat a čistit (každých 3 až 5 let), protože tepelná izolace může mírně snižovat cirkulaci vzduchu. „Pokud je fasáda znečištěná pouze nánosy prachu, blátem nebo jinými mechanickými nečistotami, lze ji vyčistit vysokotlakým čističem. Ten stačí jen napojit na hadici a fasádu umýt proudem čisté vody. Povrch čistěte ve vzdálenosti minimálně 15 cm od fasády. Kdybyste čistič drželi příliš blízko fasády, mohli byste ji tlakem vody poškodit. V případě biologického znečistění, jako jsou mechy, plísně či lišejníky, je nutné odstranit nečistoty chemickými prostředky. Tuto práci raději přenechte odborníkům,“ radí David Benda.  

Příjezdová cesta bez skvrn

Zpevněné vnější plochy, jakými jsou parkoviště a příjezdové cesty, jsou mechanicky namáhané. Kromě vysoké mechanické zátěže jsou vystaveny rovněž nečistotám, jako oleje či jiné tekutiny. Ty lze snadno odstranit čističem s ohřevem vody. Nejvýkonnější typy ohřejí vodu až na 170 °C, díky čemuž si lehce poradí i s mastnými skvrnami. Ty lze ovšem zvládnout i při nižších teplotách. „Čističe na vnější plochy by měly mít alespoň 110 barů. U studenovodních čističů je důležitý také průtok vody. Na mastné skvrny je potřebný průtok alespoň 520 l/hod, ale s teplou vodou postačí i nižší,“ dodává odborník z Hornbachu.

Úklid po grilování

Tzv. wapky využijete také na úklid teras, jež jsou centrem letního grilování a často se ušpiní. Terasy z kompozitu čistěte po směru drážek ze vzdálenosti přibližně 30 cm. Na beton a keramickou dlažbu použijte trysku s rotačním paprskem. Vyčistí požadovanou plochu, a kryt čističe zabrání, aby vás voda ušpinila. Vysokotlakým čističem lze po každém grilování umýt i grilovací rošty.

Údržba zahradního nábytku, aut a kol

Zašlý zahradní nábytek zkuste důkladně vyčistit AKU vysokotlakým čističem s pracovním tlakem vody přibližně 25 barů a běžným čisticím prostředkem. Takový výkon je dostačující taktéž k umytí auta či kola. Nezapomeňte použít přípravky s nízkou pěnivostí, které jsou dnes již ekologicky nezávadné. 

Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Technika