Jak vybrat správná okna

Jana Nováková, 10.5.2022
Výběr oken stavba nová okna 

 

Čím vším se řídit při vybírání nových oken? V první řade musíte brát na zřetel parametry stavby a prostředí, kde budou okna sloužit. Pokud je dům v místě s náročnými povětrnostními podmínkami nebo větší hlukovou či prachovou zátěží, mělo by se to zohlednit i při výběru profilového systému. „Jistá specifika platí rovněž pro pasivní domy. Součinitel prostupu tepla celým oknem Uw musí být menší než 0,8 W/m2K. Tepelně izolační vlastnosti oken se odvíjí nejen od použitého materiálu oken, ale závisí především na stavební hloubce okenního profilu a kvalitě zasklení,“ vysvětluje Richard Klička, specialista z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.

Trojité či dvojité

Při výběru oken se budete také muset rozhodnout, zda k prosklení zvolit izolační dvojsklo nebo trojsklo. Tady je potřeba si uvědomit, že vhodná volba dokáže významně ovlivnit kvalitu života i náklady na vytápění. „Podstatným parametrem je zároveň bezpečnost. Moderní okna nabízejí řadu ochranných prvků, které znesnadňují vloupání. Proto doporučuji seznámit se s nabídkou doplňků a zejména s kvalitou i vlastnostmi kování, jež zásadně ovlivňuje funkčnost oken,“ radí odborník a zároveň dodává: „Jednou z možností, jak si usnadnit vybírání kvalitních oken na míru, je i využití online konfigurátoru oken a příslušenství na webových stránkách Hornbachu.“

Volba materiálu

Nenechte se zmást zastaralými názory, že izolační vlastnosti závisí především na kvalitě materiálu nebo, že plastová okna oproti dřevěným eurooknům „nedýchají“. Pokud jsou okna správně seřízena, chovají se naprosto totožně. Každý z materiálů má své přednosti, ale i nedostatky. Finální volba závisí na zákazníkovi, jenž může vybírat z široké nabídky barev a dekorů.

Plastová versus dřevěná

V současnosti jsou nejoblíbenějším typem oken ta plastová. A to zejména pro svou cenovou dostupnost a skutečnost, že není potřeba pečovat o jejich povrchovou úpravu, jako je tomu u oken dřevěných. Nejčastěji se v sortimentu setkáte s bílými rámy, která patří mezi nejlevnější. Málokdo ale ví, že i plastová okna mohou být na první pohled prakticky k nerozeznání od dřevěných. Plast si totiž můžete nechat potáhnout fólií, která imituje dřevo. Výhodou oken z plastu je jejich nenáročná údržba, výborná tepelná izolace a odolnost vůči venkovním podmínkám. Plastová okna mají i dvě důležité certifikované vlastnosti – průvzdušnost (celková těsnost okna) a vodotěsnost. Nevýhodou je nutnost pravidelného větrání a častější seřizování, hlavně před zimní sezónou.

Dřevěná okna na trhu zdatně sekundují těm plastovým, a to jak v požadavcích na údržbu, tak v termoregulačních vlastnostech. „Barvy, které se dnes pro nátěr oken používají, jsou flexibilní a pružné, „pohybují se“ společně se dřevem a jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům i UV záření. Jistou nevýhodou dřevěných oken je jejich pravidelná údržba. Ta by měla dvakrát ročně spočívat v nátěrech speciální tinkturou, která udrží dřevěná okna v dobré kondici,“ zdůrazňuje Richard Klička. Za dřevěná okna si připlatíte trochu více. V současnosti jsou vyráběna z tzv. eurohranolů, které jsou velmi stabilní a odolné. Velmi dobře tepelně izolují a při správné údržbě vydrží roky. „Na rozdíl od plastových oken se dá snadno opravit povrch a v případě rozbitého skla i lehce zasklít. Protože dřevo je materiál, který stále pracuje, může pro někoho být nevýhodou nutná pravidelná údržba povrchu,“ dodává specialista.

Dřevohliníková nebo hliníková

Pokud chcete prostor oživit esteticky dokonalými okny, ale zároveň se nechcete zabývat péčí o ně, jsou ideální volbou dřevohliníková okna. Doplňuje je totiž venkovní hliníkové opláštění, které je rovněž chrání. „Na výběr se nabízí celá řada různých tvarových variací hliníkového pláště, jež velmi podstatně změní vzhled i charakter stavby – od klasického předsazeného či plošně zarovnaného designu, až po varianty se skrytým křídlem,“ upřesňuje odborník.

Hliníková okna patří do nejvyšší cenové kategorie. Na ta se zaměřte v případě, že potřebujete velká okna a dveře, třeba na terasu. Za své peníze získáte spolehlivého a odhodlaného společníka, který vnese do domu nádech moderny a bude sloužit po dlouhou dobu. Tato okna zaručují perfektní tvarovou stabilitu, dlouhodobou funkčnost a nejdelší životnost z výše uvedených materiálů.

Nepodceňujte volbu dodavatele

Kvalita oken se pozná až po několika měsících používání za různých klimatických podmínek a vzhledem k tomu, že pořízení nových oken je nezanedbatelnou investicí, velmi záleží zejména na dodavateli. „Z vlastní zkušenosti doporučujeme oslovovat pouze známé a prověřené společnosti, které na našem trhu působí dlouhou dobu,“ uzavírá Richard Klička z Hornbachu.


Hornbach

Společnost HORNBACH je nezávislá, rodinná společnost, založená v roce 1877 a jako jediná v segmentu stavebních marketů má za sebou historii sahající přes šest generací. Společnost v současné době provozuje 158 stavebních a zahradních marketů v devíti evropských zemích, z toho 10 v České republice.

Koncept prodeje a sortiment výrobků jsou plně orientovány na potřeby zákazníků, kteří realizují své projekty, a také na profesionály. HORNBACH svým zákazníkům zaručuje trvale nízké ceny a zajišťuje si tak prvenství ve svém oboru. Četné nezávislé testy a studie potvrzují vysokou kvalitu poskytovaného poradenství a také výborný servis.

Společnost Hornbach je průkopníkem v oboru, neboť právě ona otevřela první kombinovaný stavební a zahradní market (1968), první velkoplošný „stavební hobby market“ (1980) a první stavební market s integrovaným Drive-in centrem (2003). Těmito kroky opakovaně dokládá svou schopnost inovovat. HORNBACH je několik desítek let významným zaměstnavatelem, v současné době se na úspěchu firmy podílí přibližně 20 000 zaměstnanců, z toho více než 1 500 v České republice.

Více informací na: www.hornbach.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba