Aby domov nebyl fádní - jak se bytový textil postará o rychlou a levnou proměnu vašeho interiéru

Redakce, 11.5.2022
Smaragd, rubín, jantar, safír či ametyst do interiéru vnesou eleganci a tajemno

Každý interiér se za čas okouká a slušela by mu změna. Nechcete v současné napjaté době zbytečně utrácet za nové židle, sedačky či jiné dekorace? O levnou, rychlou a snadnou obměnu interiéru se postará bytový textil. Pro letní sezónu se zaměřte na vzdušné, lehké a světlé textilie. Trendy barvami jsou pro letošní jaro a léto hlavně světlé odstíny modré a zelené, vzorům vládnou ty inspirované přírodou.


Základem příjemného interiéru, ve kterém vás bude bavit bydlet, je vhodně zvolený bytový textil. Bez záclon, závěsů, polštářků, přehozů a dalšího textilu bude váš byt či dům působit studeně a nezabydleně. Samozřejmostí by pak mělo být styl a materiály bytového textilu během roku obměňovat. „Na jaře a v létě budou domovu slušet svěží barvy a květinové vzory a jemné, vzdušné materiály. Ty prostor odlehčí a zchladí, pozor jen na přílišnou strohost. Na podzim a v zimě jsou naopak ideální tmavší, zemité barvy a hutnější materiály jako silnější tkaniny, které domovu dodají hřejivou atmosféru a příjemně vás pomyslně zabalí,“ uvádí Magda Jandová, brand manažerka e-shopu Astoreo.cz, který nabízí produkty pro útulný domov a najdete na něm i širokou škálu bytového textilu nejrůznějších stylů.

Výměnou bytového textilu dosáhnete rychlé a snadné obměny svého interiéru. A velkou výhodou, zvlášť v současné finančně nelehké době, je i to, že jde o obměnu levnou. „Pokud se vám už okoukala sedačka v obýváku, ale nechcete utrácet za novou, kupte si na ni pěkný potah  v sezónních barvách nebo vzorech. Poslouží i různé plédy a dečky, vše pak můžete sladit s novými povlaky na polštářky . Potahem vylepšíte i unavené židle, starší stůl proměníte ubrusem,“ popisuje Magda Jandová.

Trendy v barvách ovládla modrá, zelená a žlutá

Díky širokému výběru není dnes vůbec problém bytový textil v celé místnosti nebo rovnou celém interiéru (a potažmo i exteriéru) sladit. Dobře se kombinuje například koberec se závěsy, přehozy a polštářky. „Dostupné jsou dokonce i celé kolekce,  kdy jsou různé druhy bytového textilu vyvedeny ve stejném provedení,“ dává tip Magda Jandová. Opakující se prvek dodá interiéru sjednocující linku. Ladit můžete nejen barvy a odstíny, ale i vzory.

Rádi se při ladění barev a vzorů necháváte inspirovat nejnovějšími trendy? Hvězdami mezi interiérovými barvami pro letošní léto budou zejména světlejší tóny modré a zelené, ale třeba i žlutá, a to v odstínech od světlé máslové přes tmavší a přírodní narcisovou žlutou až po sytou zlatavě žlutou, která připomíná slunce. Ze vzorů letos pofrčí nejrůznější motivy inspirované přírodou, na popularitě ale neztratí ale vintage nebo provence styl.

Letní povlečení? Bavlna a světlé barvy vedou

Při redekoraci domova se nezaměřujte jen na obývací pokoj, ale i ložnici. V prvé řadě se vrhněte na lůžkoviny. S nástupem teplých měsíců dejte sbohem flanelovému povlečení a froté prostěradlu, s nimiž byste se v posteli zbytečně potili. Pro nastávající sezónu zvolte chladnější textil, ideálně bavlnu, která příjemně chladí. Chladivé vlastnosti nabízí i satén  a také len. Ten umí i výborně odvádět vlhkost. Co se týče barev, sáhněte po světlých barvách a nebojte se vzorů, které do ložnice vnesou vzdušnou a pozitivní atmosféru. Pokud rádi styl povlečení obměňujete, ale nechce se vám utrácet za několik nových kousků, podívejte se po povlečení, které nabízí z každé strany jiný vzor. A aby se vám dobře spalo i během krátkých letních nocí, poohlédněte se po zatemňovacích závěsech. Díky nim vás sluneční paprsky nevzbudí zbytečně brzy.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry