Shrnutí vývoje hypotečního trhu v říjnu

Research, 18.11.2022
V databázi Hypomonitor z dílny České bankovní asociace (ČBA) už jsou čísla o vývoji českého hypotečního trhuříjnu. Jde o pravidelný měsíční průzkum, jehož výsledky jsou obvykle velmi blízko oficiálním číslům publikovaným na konci měsíce Českou národní bankou.

Objem nových hypoték v říjnu se podle těchto údajů stejně jako v září pohyboval kolem šesti miliard; čisté nové hypotéky (bez refinancování) o cca miliardu níž. Ještě letos na jaře jsme vídali hodnoty až čtyřikrát vyšší. Z tohoto srovnání je vidět, jak dramaticky přítok nových hypoték vyschl. Na druhé straně stagnace objemu nových úvěrůříjnu na podobné hodnotě jako v září naznačuje, že jsme zřejmě blízko úplného „dna.“

 

Svědčí o tom i počet nově poskytnutých hypoték: zatímco ještě letos na jaře dosahoval průměrných měsíčních hodnot výrazně přes sedm tisíc, v říjnu byl na zhruba třetinové úrovni, podobně jako v září.

V údajích o objemu průměrné hypotéky trh sklouzl z téměř tříapůlmilionového maxima dosaženého zhruba před rokem na aktuálních 2,9 milionu korun.

Možná jde o důsledek úbytku poptávky po větších a dražších nemovitostech – ať už kvůli pocitu mnohých z nás, že jejich ceny vystoupaly v minulých čtvrtletích nepřijatelně vysoko, nebo kvůli vysokým úrokovým sazbám, v jejichž důsledku klesá počet žadatelů splňujících limity nastavené Českou národní bankou. V úvahu přichází také zvýšení váhy těch domácností, které už hypotéku měly, a to na stavbu; ceny mnoha stavebnin ale zejména letos také dramaticky narostly, a tak si takoví stavebníci potřebují „dopůjčit“ další peníze.

Průměrná úroková sazba z nových hypoték v říjnu dosáhla úrovně 5,86 %. To je jen o desetinku nad úrovní přede dvěma měsíci. Malá změna této sazby není žádným překvapením. Základem úvah bank o nastavení hypotečních sazeb bývají střednědobé mezibankovní úrokové sazby, a ty již od srpna žádným zřetelným trendem neprocházejí.

Michal Skořepa, analytik České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky