Průmysl dále těží z automotive, zahraniční obchod zklamal


I v listopadu přinesl automobilový sektor pozitivní impuls do celkového výsledku průmyslové produkce, a ta tak meziročně dokázala udržet černá čísla, když rostla o 0,5 %. Meziměsíčně byla produkce vyšší o 3,1 %. Trh počítal s poklesem o 1,5 %, my jsme předpokládali ještě o něco slabší výsledek v oblasti -2 %. Překvapením je zejména silný výsledek automotive, kdy předběžná data z výroby naznačovala, že již dochází k vyrovnání nízké srovnávací základy a příspěvek automobilového sektoru do meziročního výsledku by měl být mizivý. Namísto toho přispěl sektor výroby automobilů 3,5 procentními body, a vysvětluje tak rozdíl proti tržním očekáváním. Deficit zahraničního obchodu naopak dosáhl podobné hodnoty jako v říjnu a to -25,5 mld. . Náš odhad spolu s tržním konsenzem očekával negativní saldo jen zhruba v okolí 10 mld. , kdy listopad obecně patří mezi příznivější měsíce pro zahraniční obchod. Hlavním rozdílem proti říjnu je především výrazně vyšší hodnota importů strojů a dopravních prostředků.

Z pohledu průmyslové produkce se potvrdil náš odhad, že negativně bude z důvodu částečných odstávek jaderné elektrárny Dukovany spolu s teplejším počasím působit energetický sektor. Ten z meziročního výsledku ubral 1,5 procentního bodu. Naopak již zmiňované překvapení přišlo ze strany automotive. Zbytek sektorů skončil spíše v červených číslech, kdy meziroční pokles zaznamenala nadpoloviční většina sektorů. Propad se prohloubil zejména u energeticky náročných odvětví, jako je např. výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-7,4 % r/r).

Z pohledu nových zakázek rostla v listopadu hodnota meziročně o 9,8 %. Nové domácí zakázky rostly opět rychleji (+13,3 %) než ty ze zahraničí (+8,2 %). I přes poměrně svižný růst tempo v posledních měsících zpomaluje (+18,1 % r/r v říjnu) a navíc je statistika uváděná v běžných cenách, neočištěných o inflaci.

Průmyslová výroba a obchodní bilance

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v % r/r

0,5 3,1 -2,0 -1,5
v mld.

-25,5 -25,1 -10,6 -12,0
Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg, ČSÚ


U statistiky zahraničního obchodu jsou zajímavé především dále se rozevírající nůžky mezi bilancí České republiky v obchodování se státy Evropské unie a se státy mimo EU. V případě první kategorie je bilance dlouhodobě kladná, v listopadu byla dokonce nejvyšší za posledních několik let (89,6 mld. ). Naopak se prohlubuje bilance obchodování se státy mimo EU, kdy v listopadu byla v největším mínusu za posledních několik let (-112,4 mld. ). Hlavním důvodem jsou i nadále vyšší ceny dovážených komodit.

Celkově dnešní výsledek přináší rozporuplný pohled, kdy o něco lepší statistika průmyslu by mohla podpořit HDP v závěrečném kvartálu, a tím pádem i výsledek za celý rok, zahraniční obchod naopak bude z růstu ubírat. My očekáváme možný mírný mezikvartální pokles s výsledkem celoročního růstu za rok 2022 okolo 2,5 %. Co se týká samotné průmyslové produkce, oživení bude patrně jen pozvolné a v letošním roce předpokládáme stagnaci nebo jen velmi mírný růst. Obchodní bilance pak podle naší prognózy zůstane pro Česko v nezvyklém záporu (okolo -110mld. ) i v roce 2023.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality