Levné, ale stylové bydlení: jak na rekonstrukci maringotky

Redakce, 6.11.2023
Maringotka

Ceny nemovitostí pronájmů jsou dnes extrémně vysoké. Žít ve vlastním domě či bytě bez hypotéky je tak téměř nemožné. Proto narůstá zájem o levnější způsoby bydlení. Zejména u svobodných osob, mladých rodin a milovníků přírody se stalo populární alternativní bydlení. Útulným a stylovým netradičním domovem se tak může stát třeba i maringotka, kterou její majitel zrenovoval pomocí nátěrů Balakryl.

Kouzlo alternativního bydlení

Jako alternativní bydlení se označuje vše, co se vymyká tradičnímu životu v rodinném domě nebo bytě. Možností je nespočet – od chaty přes obytný kontejner, mobilní dům, tiny house až po hausbót či maringotku. Alternativní způsob bydlení je úzce spjat se specifickým životním stylem. Dává svobodu a nezávislost. Ve srovnání s tradičním bydlením je navíc šetrnější k životnímu prostředí. Vyhledávají ho také lidé, kteří touží cestovat nebo žít blízko přírody.

Na návštěvě v maringotce

Netradiční životní styl oslovil i Tomáše Milona. „O životě v maringotce jsem začal uvažovat před 7 lety. Hledal jsem místo, kam bych mohl vždy po práci z Prahy utéct,“ vysvětluje. Nejprve koupil pozemek u Českého středohoří. Od provozovatelů pouťových atrakcí pak za 50 000 sehnal vyřazenou maringotku, kterou se rozhodl vlastnoručně zrekonstruovat.

„Baví mě samotný proces renovace, při kterém si vyčistím hlavu. Obtížnější je najít na to čas. Rekonstrukci jsem se začal plně věnovat během covidu. Letos bych rád dokončil základní úpravy. A už mám další plány! Chtěl bych zajistit přívod vody a maringotku rozšířit o přístavbu s koupelnou,“ prozrazuje Tomáš Milon, který svůj život v maringotce dokumentuje na instagramovém profilu Za dědinou.

Renovace začíná střechou

Co všechno vlastně rekonstrukce maringotky a podobných příbytků obnáší? V první řadě je důležité opravit střešní krytinu. Na plechovou střechu maringotky majitel použil antikorozní vodou ředitelnou barvu Balakryl Metal 2v1, která spojuje vlastnosti základního i vrchního nátěru. Střechu ochrání před korozí i povětrnostními vlivy a prodlouží tak její životnost. Barva se nanáší neředěná na povrch očištěný od rzi, nepřilnavých nátěrů a jiných nečistot. Pro dosažení nejvyšší antikorozní ochrany doporučujeme aplikovat 2–3 vrstvy s odstupem 4 hodin.

Maringotka v novém kabátu

V dalším kroku bylo potřeba natřít dřevěnou fasádu maringotky. Majitel nejprve odstranil starý nátěr pomocí elektrické brusky. Na hůře dostupná místa použil brusnou houbu. Dále dřevo natřel univerzální krycí barvou Balakryl UNI, která je určena k vnitřním i venkovním nátěrům. „Barvu je potřeba před aplikací důkladně promíchat. Nanesl jsem ji ve 2 vrstvách s odstupem asi 2 hodiny. Skvěle kryje a dobře se s ní pracuje,“ dodává Tomáš Milon.

NÁŠ TIP: Vodou ředitelná krycí barva Balakryl UNI je vhodná k novým i renovačním nátěrům dřeva, kovu, betonu a dalších materiálů. Snadno se roztírá, výborně kryje, rychle schne a povrch chrání před povětrnostními vlivy. Kromě základních 18 barev lze nátěr tónovat až do 20 000 odstínů podle aktuálních trendů.

Nezapomeňte na terasu

Důležitou úlohu každého alternativního bydlení hraje venkovní prostředí, kde majitelé tráví velkou část svého času. Chybět by proto neměla terasa s posezením, gril, záhonky nebo houpací síť. Tomáš Milon před vchodem do maringotky vybudoval dřevěnou terasu, kterou ošetřil olejem Bondex Elite  na bázi přírodních složek. Olej zvýrazní kresbu dřeva a poskytne mu ochranu proti povětrnostním vlivům, slunečnímu záření i popraskání.

Malá, ale útulná

Interiér maringotky je co do velikosti skromný, ale o to útulnější! Majitel zvolil kombinaci venkovského stylu s nádechem Skandinávie. Uprostřed maringotky stojí jídelní stůl, který lze za pěkného počasí vynést na terasu. Na levé straně se nachází kuchyňský kout s lednicí a elektrickým vařičem. Na protilehlé straně je vyvýšená postel s úložným prostorem. Podlaha je natřena bezbarvým polyuretanovým lakem, který vytvořil ochranný, protiskluzový a snadno čistitelný film, což se při častém přecházení ven a dovnitř hodí.

Výhody vodou ředitelných barev

1. Rychle schnou: Během dne zvládnete klidně i dva nátěry a ještě tentýž den je povrch suchý.

2. Jednoduše se aplikují: Barvu pouze promícháte, neředíte a hned natíráte.

3. Jsou bez zápachu: Při aplikaci ani po ní barvy nezapáchají.

4. Jsou zdravotně nezávadné: Mají atesty na dětské hračky a pro styk s potravinami za sucha.

5. Jsou trvanlivé: Odolávají popraskání vlivem tepelné roztažnosti podkladu v interiéru i exteriéru.

6. Neškodí prostředí: Prázdné obaly je možné likvidovat jako běžný odpad.

7. Nežloutnou: Nátěr nežloutne v tmavých prostorech ani na radiátorech.

8. Jsou bezpečné: Nevyžadují speciální skladování, nehrozí požár ani výbuch.

9. Neničí pomůcky: Štětce po natírání jednoduše umyjete vodou a můžete je opakovaně použít.

 

Produktové tipy: 

Balakryl UNI mat je univerzální vodou ředitelná barva vhodná pro venkovní, ale i vnitřní použití. Lze s ní natírat dřevo, kovy (pozinkované plechy, hliník), beton, plasty a další. Vodou ředitelná, ekologická receptura umožňuje ukončit realizaci prací v rámci jednoho dne. Během aplikace ani po zaschnutí natíraný povrch nezapáchá. Balakryl UNI lze zakoupit v 18 již z výroby namíchaných odstínech, všechny varianty lze navíc natónovat do širokého spektra 20 tisíc barevných odstínů. Vydatnost barvy Balakryl UNI je asi 6–9 m2/kg na jednu vrstvu podle savosti podkladu. Balakryl UNI se prodává v baleních o hmotnosti 0,7 a 2,5 kg.

Balakryl Metal 2v1 je vodou ředitelná jednovrstvá základní i krycí barva určená k novým i renovačním nátěrům zejména pozinkovaného (i nezoxidovaného), železného nebo ocelového plechu, lehkých kovů, oceli a dalších materiálů (včetně cementovláknitých). Vhodná je také na střešní krytiny, potrubí, kovové ploty, zábradlí, nábytek, klempířské výrobky apod. Tento antikorozní, hedvábně matný nátěr na povrch výborně přilne a vytvoří extrémně odolnou a vysoce pružnou vrstvu. Vyznačuje se dlouhou životností a odolností vůči povětrnostním vlivům. Prodává se v balení o hmotnosti 0,7 kg, 5 kg a 9 kg.

Balakryl Polyurex je jednosložkový polyuretanový podlahový lak pro nové i renovační bezbarvé nátěry všech druhů dřevěných podlah, dřeva, korku a podobných materiálů v interiéru. Hodí se na podlahy, schody, dveře, nábytek, dřevěná obložení, do prostorů jako chodby, kuchyně, školní prostory, sportoviště. Polyurex odolává škrábancům, mastnotě i alkoholu. Je velmi odolný, protiskluzový, snadno se udržuje a chrání dřevo před slunečním zářením. Na výběr je bezbarvý mat, bezbarvý lesk a bezbarvý polomat.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky