Median: Čtvrtina Čechů chce čelit inflaci investicemi do zlata

slitky zlato

Češi při boji s inflací nejčastěji zvažují investice do zlata nebo uložení peněz na termínovaný vklad. Zatímco zlato by volilo 25,4 procenta lidí, termínovaný vklad nebo investici do nemovitostí pak vždy přes 22 procent Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury Median pro společnost Golden Gate.

Více než 20 procent odpovědí uvádělo jako zvažovanou možnost zhodnocení peněz investiční fondy i akcie a dluhopisy. Méně než 10 procent dotázaných pak uvedlo investice přes on-line aplikace, stavební spoření, penzijní spoření a jako poslední pak kryptoměny s necelými osmi procenty odpovědí.

Investiční zlato je v hledáčku lidí ochotných investovat opět na předních místech. Za daleko důležitější ale považuji fakt, že podobně lidé přemýšlí i o dalších investičních produktech, což je z hlediska diverzifikace při investování velmi důležité. Pokud chtějí lidé dlouhodobě porážet inflaci a zároveň neinkasovat velké ztráty při propadech finančních trhů, je široce diverzifikované investiční portfolio nutnou podmínkou,“ uvedl manažer péče o klienty ze společnosti Golden Gate Pavel Řihák.

Přes 56 procent respondentů průzkumu uvedlo, že ve světle posledního vývoje se zlato vyplatí jako investiční produkt a 39 procent lidí věří, že cena zlata v horizontu 5 let poroste. S tím, že zlato by mělo být nedílnou součástí investičního portfolia pak souhlasí dokonce 62 procent dotázaných. Oblibu spoření do drahých kovů dokazuje růst počtu klientů Komoditního účtu, který umožňuje pravidelné spoření do fyzického zlata a stříbra a dnes má už téměř 53 tisíc klientů.

Nejvíce lidé na investici do zlata oceňují možnost nákupu od pár gramů (82 procent dotázaných) a to, že si ho mohou odnést a mít pod svojí kontrolou (76 procent). Respondenti průzkumu dále uvedli, že vnímají zlato jako dlouhodobého udržitele hodnoty (79 procent dotázaných) a jako jistotu v době krizí, válek a krachů na burze (75 procent).

Inflace od začátku letošního roku klesá a v září činila 6,9 procenta, přesto ji 60 procent lidí vnímá jako jak z hlediska zdražování, tak i z pohledu znehodnocení úspor. Zároveň okolo 25 procent lidí neví, jak problém řešit, což je meziroční nárůst o 11 procentních bodů.

Přesto jsou Češi dle průzkumu ochotni investovat více nebo stejně jako před rokem. Oproti červnu 2022 počet lidí, který by chtěl investovat méně než předchozí rok, klesl o 15 procent.

Na jednu stranu podle Řiháka roste počet lidí, kteří jsou ochotni investovat stejně nebo dokonce více než před rokem (téměř 75 procent dotázaných), na druhou stranu však téměř 90 procent dotázaných odpovědělo, že buď neví, jak konkrétně situaci znehodnocování úspor řešit nebo si shání informace, jak s penězi naložit.

Nejistota a určitá nerozhodnost lidí jak a do čeho správně investovat se pak projevuje tím, že 80 procent Čechů alokuje svoje úspory na spořících účtech.

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy