Bývalé Michelské pekárny ožívají tenisem

Tenisové kurty Michle ilustrační

Tenisový klub s více než stoletou tradicí získal nový areál podle návrhu ateliéru A8000. Kurty a zázemí pro členy klubu TK LTC 1927 Praha – Michle jsou situovány do oblasti bývalých Michelských pekáren, které se nyní proměňují v novou atraktivní městskou lokalitu.

Nový tenisový areál michelského klubu se nachází jen několik set metrů od původních kurtů. Tenisté získali přesunem kvalitnější povrchy, tréninkovou stěnu i nové zázemí. Zatímco dříve trpěli rušným dopravním provozem z Michelské a Vyskočilovy ulice, dnes mají klid a mohou se plně soustředit na hru. Vznik sportoviště navíc stojí na počátku celkové revitalizace nově se probouzející oblasti bývalých Michelských pekáren, které zde v roce 2015 ukončily činnost. Nyní se území rozvíjí, v budoucnu se zde počítá také s výstavbou bytových domů.

Areál tvoří objekt tenisového klubu, sedm tenisových kurtů a jedno tréninkové hřiště. Pět kurtů je klasických červených antukových, dva kurty a tréninkové hřiště mají umělý povrch. Architektonické a urbanistické řešení je minimalistické, území sceluje čistými výrazovými prvky, jako jsou fasádní čedičové desky nebo pohledový beton.

Objekt s klubovnou a veškerým zázemím má půdorysný tvar nepravidelného lichoběžníku, čímž maximálně využívá nepravidelný tvar pozemku. Půdorys pak předurčuje i hmotové řešení. Pultová střecha strmě klesá směrem na východ a seřezává tak dům do vyšší dvoupodlažní části na západě a nižší části jednopodlažní na východě. V druhém patře se do hmoty domu zasekává pobytová terasa, nabízející pohodlný výhled na všechny tenisové kurty. Důležitá je maximalizace všech možných výhledů a pohodlné sledování turnajů.

Kompaktnost stavby je podtržena jednotným materiálovým řešením vnějšího pláště. Všechny fasády i střešní rovina jsou totiž provedeny systémem provětrávané dvouplášťové skladby s fasádními čedičovými deskami Rockpanel natural jako s pohledovou vnější vrstvou. Jedná se o unikátní řešení, desky z tvrzeného čediče nebyly pro obklad konstrukce střešního pláště dosud nikde použity. Vzniká tím jedinečná pohledová střešní krajina, která nijak neruší, jen minimalisticky zapadá do celého areálu.

„Sportovně rekreační charakter areálu se propisuje do celého přístupu k projektu, který reflektuje respekt k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí. Každý z použitých materiálů byl pečlivě vybírán s ohledem na jeho ekologický dopad a přírodní charakter. Michelské pekárny nyní procházejí revitalizací, kurty jsou jakýmsi prvním krokem. Velmi rádi pracujeme na takto komplexních projektech, které se podílí na rozvoji a redefinování funkcí celých lokalit,“ vysvětluje architekt Martin Krupauer.

Ústředním prostorem domu je klubovna, která je koncipována jako centrum společenského života klubu, prostor pro setkávání i jako místo pro relaxaci. Její význam a propojení s areálem je umocněn plošným prosklením ve směru tenisových kurtů a rovněž převýšením prostoru díky stoupající rovině střešní konstrukce. Funkční využití objektu doplňuje blok sociálního zázemí a šaten, relaxační nebo tréninková místnost, byt správce a technické zázemí stavby. Interiér chytře recykluje a využívá vybavení původní klubovny. V letních měsících se předpokládá expanze společenského života z klubovny do venkovního prostoru, na pobytovou terasu v prvním patře a na vyhlídkovou terasu v druhém patře.

„Jsem velmi rád, že se tenisté odvážili vydat cestou moderní architektury. Nový michelský areál představuje určitou cestu do budoucna, jak by mohla sportovní architektura vypadat. Tenisté získali lepší kvalitnější povrchy, lepší zázemí i přístup ke kurtům. Celé území je velmi kompaktní i ve svých výrazových prostředcích – je krásně materiálově sjednocené. Michelský klub má obrovskou tradici, je skvělé, že se odvážili vstoupit do nové éry,“ dodává architekt Pavel Kvintus.

Všechny zpevněné povrchy a komunikace uvnitř oploceného areálu jsou provedeny jako betonové, zbylý prostor je zatravněn a doplněn vysazenými stromy a keři, které vytvoří kolem hranice pozemku živý plot.

Michelské pekárny byly první průmyslovou pekárnou v Praze a na svou dobu velmi moderním podnikem. Vznikly v roce 1975. Měly 360 čtverečních metrů pečící plochy a svými produkty mohly zásobovat třetinu obyvatel Prahy. Po svém zprovoznění vyprodukovaly denně pět a půl vagónů chleba. Dále denně vyrobily půl milionu kusů běžného a 100 tisíc kusů jemného pečiva. V roce 2015 byl michelský areál prodán firmě Skanska se záměrem na místě pekárny postavit bytové domy. Část pozemku patří také společnosti Passerinvest Group, která jej nabídla k využití pro moderní tenisový areál. Michelské pekárny se přestěhovaly do pražské Krče.

Tenisový klub LTC 1927 Praha – Michle byl založen v roce 1927. Původně sídlil na místě dnešního sídliště Pankrác. Tento historický název zůstal zachován až do reorganizace československé tělovýchovy, kdy byl klub začleněn do TJ Slovan Praha Zdravotník. Pod tímto jménem klub fungoval až do roku 1991, kdy získal právní subjektivitu.

V roce 1972 byl klub nucen se přestěhovat na nové místo, které se nacházelo v blízkosti křižovatky ulic Michelská a Vyskočilova. Na tomto místě klub působil více než 50 let. Během této doby jím prošlo mnoho členů, kteří zde našli a rozvíjeli svou zálibu hraní tenisu.

Po více než pěti dekádách působení v předchozím areálu se klub opět stěhuje, tentokrát do moderního sportovního areálu. Tento nový prostor nabízí nejen vynikající zázemí pro současné i nové členy klubu, ale také příležitost pro širokou veřejnost objevit kouzlo tohoto sportu. Nové prostředí slibuje, že LTC 1927 Praha – Michle bude i nadále místem, kde se budou psát tenisové příběhy..Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy