Ceny bytů se do konce léta vyšplhají opět na maxima

Banky.cz, 11.6.2024

Ceny bytů se v atraktivních lokalitách vracejí k rekordním hodnotám z roku 2022. Experti očekávají další růst, a to i kvůli rozvolnění hypotečních limitů ČNB. V současnosti jsou hypotéky dostupné s průměrnými sazbami okolo 5 %. Do léta sice mohou ještě o něco klesnout, ale s ohledem na rostoucí ceny bydlení doporučují experti s nákupem nemovitosti moc neotálet.

Pád cen hypoték? Doufáte marně

Ceny bytů rostou, ale nadějně zahájený pokles hypotečních úroků nyní přibrzdil. Nyní se průměrná úroková sazba ustálila na 5,19 %. Jde o nejnižší hodnotu za téměř dva roky. Jenže další zlevňování se v nejbližší době čekat nedá.

Jak pro Seznam Zprávy uvedl hypoteční expert Libor Ostatek, ani přes velmi pravděpodobné další snižování repo sazby se dramatický pokles cen u hypoték teď odehrávat nebude. „Dává mi logiku, že bychom se do poloviny roku mohli dostat do rozmezí 4,8 až 5 procent. Nebude to nějaký dramatický pokles. Cena peněz dál neklesá, naopak za poslední tři týdny roste,“ řekl Ostatek.

Proč hypotéky nezlevňují rychleji?

„Hlavním důvodem je růst ceny tzv. dlouhých peněz, od kterých se odvíjejí úrokové sazby u hypoték. Banky si na trhu půjčují dráž. Dalším faktorem je (z pohledu klienta) zpřísnění pravidel pro předčasné splacení hypotéky od září 2024. Banky se zlevňováním vyčkávají,“ říká Petr Jermář, hlavní analytik z Banky.cz.

Banky musí pracovat s novým typem rizika, a to riziko nyní naceňují. Útěk z fixace je pro spotřebitele extrémně ‚levný‘. A banky musí naceňovat to riziko nově, protože jim to může přinést poměrně výrazné ztráty,“ vysvětlil Ostatek.

Jak se pravděpodobně budou ceny hypoték vyvíjet?

Ostatek očekává, že hypotéky s kratšími fixacemi zlevní už v létě: pod vlivem dalšího poklesu sazeb ČNB. U tříletých fixací je vývoj nejistý, jelikož poptávka klientů tradičně zůstává v této kategorii největší. Podle Ostatka by se nejvíce bonitní klienti mohli do konce roku dostat na sazby kolem 4,5 %.

Co se děje na trhu s byty? Vývoj znovu začíná nahrávat prodávajícím

Po dvou letech se obchod s byty opět rozbíhá. V březnu 2024 Češi sjednali hypotéky v celkové hodnotě 15 miliard korun, čímž poprvé po skoro 24 měsících překonali hranici 5 000 hypoték za měsíc. Hranice 5 000 poskytnutých hypoték za měsíc je takovou vstupenkou do ‚normálního‘ stavu. Předcovidový stav byl kolem sedmi až osmi tisíc hypoték za měsíc,“ ilustroval Ostatek čísla v dalším kontextu.

Průměrná výše hypotéky vzrostla nad 3 miliony korun a nadále roste. Důvodem je i rozvolnění limitů ze strany ČNB. To teď dovoluje rodinám vyřídit si hypotéku s vyššími měsíčními splátkami v poměru k čistým příjmům.

Jenže to také žene ceny nemovitostí vzhůru, především v okolí měst. „Když se podíváme na růst nabídkových cen, tak poměrně výrazně pádí prstenec kolem ekonomicky aktivních měst a metropolí, jako je Praha."

Dynamika může ještě stoupat

Hypoteční trh se znovu dostává do dynamické fáze, kdy hypotéky zlevňují a ceny nemovitostí rostou. Pro dostatečně bonitní klienty je už nyní dostupné financování s úrokovou sazbou pod 5 %, a možná do léta se sazbou nižší. Ovšem s ohledem na rostoucí ceny bydlení se vyplatí si s plánovanou koupí pospíšit,“ dodává Petr Jermář.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality