Češi to přehání s klimatizací. Téměř dvě třetiny z nich kvůli ní onemocní alespoň jednou za léto

Redakce, 12.6.2024

Až 60 % Čechů alespoň jednou během letní sezóny onemocní v důsledku zapnuté klimatizace, ať již v práci, doma či v dopravním prostředku. Vyplývá to z průzkumu společnosti STIEBEL ELTRON. I přes to, že si 89 % Čechů uvědomuje, že nesprávné užívání klimatizace způsobuje zdravotní komplikace, bezmála dvě třetiny českých majitelů klimatizací je neumí správně nastavit.

Klimatizace je během horkých dní pomocníkem nejen při jízdě v rozpáleném autě, ale také kancelářích, restauracích či domácnostech. Její nesprávné používání má však svou odvrácenou stranu, a to v podobě zvýšené pravděpodobnosti onemocnění. Alespoň jednou během letní sezóny se s nemocí způsobenou klimatizací setkala více než polovina Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který proběhl v průběhu letošního května. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Češi špatně užívají klimatizaci

O zdravotních komplikacích, jako jsou škrábání v krku, nachlazení, rýma, katar horních cest dýchacích, bolesti hlavy, únava či problémy s koncentrací, způsobené právě nesprávném užíváním klimatizace ví až 89 % Čechů. Nejčastější chybou při nastavování klimatizace je snaha co nejrychleji ochladit místnost, aby bylo lidem v místnosti co nejdříve příjemně, i za cenu velmi silného proudu studeného vzduchu. Tímto nesprávným způsobem užívá klimatizaci bezmála 63 % jejich majitelů.

„Klimatizace může být dobrým sluhou, ale i špatným pánem v případě, že ji lidé nesprávně nastavují a neřídí se pravidly. Obecným pravidlem by mělo být nastavení teploty v místnosti maximálně o pět stupňů nižší, než je aktuální okolní teplota venku, tímto způsobem užívá klimatizaci pouze 45 % Čechů. Poměrně často se rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou v místnosti blíží až 15 °C, což pro zdraví lidí představuje extrémní zátěž,“ vysvětluje David Šafránek, vedoucí technického oddělení ve společnosti STIEBEL ELTRON.

Zdroj: Průzkum společnosti STIEBEL ELTRON

Tepelné čerpadlo jako zdravější varianta klimatizace

Málokdo ale ví, že ke klimatizaci existují i zdravější a udržitelnější alternativy. Jednou z nich jsou například tepelná čerpadla, která umí dům nejen vyhřát, ale i ochladit. Díky jeho využití i v horkých dnech navíc lidé ušetří nejen finanční prostředky, ale právě i své zdraví. O tepelném čerpadle jako zdravější variantě ke klimatizaci uvažuje však pouze čtvrtina Čechů.

„Kvůli tomu, že tepelné čerpadlo distribuuje chlad pomocí podlahového, stropního nebo radiátorového systému, vyhovuje také lidem, kteří se klimatizovaným prostorům ve vedrech raději vyhýbají. S přirozeností chlazení tepelným čerpadlem totiž možnost nachlazení, zatuhnutí páteře či projevy revmatu nehrozí,“ uvádí David Šafránek.

Průzkum společnosti probíhal ve dnech od 24. 5. do 29. 5. 2024 na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky