Vzhůru na palubu brněnské družice. Brněnská hvězdárna vyhlašuje soutěž

brno.cz, 20.6.2024

Hvězdárna a planetárium Brno, společnost Spacemanic CZ a Výzkumný a zkušební letecký ústav vyzývají všechny vesmírné fanoušky a kutily, aby zkusili navrhnout experiment, který se dostane na palubu umělé družice „BRNOsat“. Ta se na cestu vydá v polovině roku 2026. Satelit bude velký zhruba jako krabice od bot (ve formát 6U) a na oběžnou dráhu ve výšce cca 500 kilometrů nad Zemí ho vynese raketa Falcon 9. Následně bude v provozu až několik let.

Město Brno dlouhodobě podporuje kroky vedoucí ke zvýšení vědecké a technické gramotnosti žáků i studentů a jejich motivaci ke studiu a kariéře v oblasti vědy, technologie, inženýrství a matematiky. Tedy propagaci takzvaných STEM oborů, o čemž bylo i nedávno podepsané memorandum s Jihomoravským krajem a řadou u nás působících hi-tech firem. Konkrétním projektem s jednoznačným výsledkem je brněnský studentský satelit, do jehož realizace v tomto roce investujeme prostřednictvím Hvězdárny a planetária Brno více než 2,4 milionu korun. Další prostředky pak vložíme v roce příštím. Už teď se těším na výsledek,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Díky příspěvku města Brna bude start chystané družice zdarma, náklady na vývoj a výrobu experimentu musí vlastními silami zajistit sami konstruktéři.

Přihlásit se může kdokoli – jednotlivec, skupina, junior, senior, student, pracující, amatér nebo profesionál. Omezení jsou pouze technická, časová a samozřejmě finanční. Výběr experimentů proběhne na podzim 2024 (s ohledem na atraktivitu projektů, technickou způsobilost a samozřejmě rozpočet).

Na Kraví hoře své první vesmírné krůčky udělal Vladimír Remek, ke hvězdárně se hlásí i Aleš Svoboda, rezervní astronaut Evropské kosmické agentury. Proto nám projekt brněnského studentského satelitu, s nímž přišly místní vesmírné společnosti, připadá logickým pokračováním našich vzdělávacích aktivit. Slovy klasika, již samotná cesta přitom bude cílem. S konstrukcí této družice bude spojena celá řada menších aktivit, do nichž se mohou zapojit skutečně všichni. Předpokládáme, že tak oslovíme děti z mateřských škol, žáky ze škol základních i středoškolské nebo vysokoškolské studenty. Cesta do vesmíru totiž skutečně začíná v Brně,“ doplnil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Jakýkoli nápad lze do poloviny září 2024 přihlásit na speciální stránce www.brnoletidovesmiru.cz, kde jsou také uvedeny základní informace. Poté dojde k výběru nejlepšího nápadu. Na stejné stránce se v průběhu následujících dvou let objeví i další výzvy.

Brno je centrem českého kosmického průmyslu. Působí zde několik desítek firem s obratem v řádu miliard. Připravují se zde komponenty pro kosmické rakety i nejrůznější satelity, staví se dokonce středně veliké družice. Všechny tyto společnosti se navíc rychle rozrůstají, a proto hledají nové pracovníky. Tento projekt pomůže nejen tomuto odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Získané zkušenosti z návrhu a konstrukce studentského satelitu bezesporu mohou všichni konstruktéři uplatnit v mnoha jiných oborech, byť na hony vzdálených od kosmických aplikací,“ dodal Martin Příborský, uvolněný zastupitel pro strategický rozvoj, metropolitní spolupráci a integrované územní investice.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky