REMA Systém rozšiřuje projekt Zelená firma a nabízí zdarma sběrné boxy na elekroodpad dalším pěti tisícům podniků

Pavel Daniel, 17.7.2008

Do projektu se zatím zapojilo 105 společností, nejvíce boxů objednala Česká spořitelna. Úspěšný projekt Zelená firma, v jehož rámci mají podniky šanci získat zcela zdarma sběrný box na vysloužilé elektrospotřebiče, se výrazně rozšíří. Neziskově hospodařící společnost REMA Systém v těchto dnech oslovuje s nabídkou instalace boxů více než pět a půl tisíce tuzemských podniků se 100 až 500 zaměstnanci. Navazuje tak na start projektu z letošního února, kdy v první vlně oslovila tisícovku největších českých firem. „Rozšířením projektu se výrazně více dostaneme do regionů a oslovíme i lidi z menších měst,“ uvedl výkonný ředitel REMA Systému David Beneš.

 

Do dnešního dne se k projektu Zelená firma přihlásilo 105 velkých tuzemských společností s přibližně 60. 000 zaměstnanci. „Řada z velkých podniků neobjednala pouze jeden box, který nabízíme zdarma, ale zapojila se do projektu mnohem aktivněji. Největším partnerem je zatím Česká spořitelna s několika desítkami boxů,“ doplnil marketingový ředitel REMA Systému Petr Kubernát.

 

Cílem projektu Zelená firma je rozhýbat dosud nepříliš fungující systém sběru a následné recyklace starých elektrospotřebičů. Sběrné boxy ve firmách jsou určeny zaměstnancům, kteří do nich mohou vhazovat vysloužilé drobné elektrospotřebiče (mobilní telefony, walkmany, rychlovarné konvice, fény, toustovače nebo holicí strojky, aj.) a vybité baterie.  REMA Systém následně zajišťuje recyklaci tohoto odpadu. „Zatím jsou mezi elektroodpadem z firem nejvíce zastoupeny IT komponenty,“ doplnil Petr Kubernát.

 

Sběrné boxy jsou v rámci programu Zelená firma instalovány přímo na pracovištích, kam může každý z domova zdarma donést staré přístroje. Společnostem, které se do projektu zapojují, získají zároveň zdarma od Rema Systému i ekologické poradenství. Česká republika zatím nesplňuje platnou směrnici EU, podle které má každá členská země zajistit v letošním roce sběr 4 kilogramů elektroodpadu na osobu. V Česku bylo loni sebráno jen 3 kg. „Doufáme, že rozšíření počtu sběrných míst o středně velké firmy napomůže k řešení tohoto problému,“ sdělil David Beneš.

 

V Česku skončí zatím čtyři pětiny drobného elektroodpadu na skládkách nebo ve spalovnách, v celé EU je to přitom přibližně polovina. Většina zařízení obsahuje kovy jako zlato, stříbro, palladium, platinu, kobalt nebo měď. Ty na jedné straně extrémně zatěžují životní prostředí, při recyklaci se ale mohou použít k další průmyslové výrobě.  Například jen z pěti milionů nepoužívaných tuzemských mobilů by mohlo být recyklováno až 120 kg zlata, 45 kg paladia, 1 250 kg stříbra, 45 000 kg mědi a z baterií by šlo znovu získat na 19 000 kg kobaltu.

 

O kolektivním systému sběru a likvidace elektroodpadu – REMA Systém.

REMA Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005, jako první kolektivní systém v České republice. Vznik REMA Systému iniciovali největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Impulsem k jeho založení byla novelizace zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. Ten dává od 13. srpna 2005 za povinnost výrobcům a dovozcům elektrozařízení vytvořit Systém, který je povinen zajistit a financovat zpětný odběr, zpracování a ekologicky šetrné odstranění elektrozařízení. REMA Systém je držitelem certifikátů ISO 9001 a ISO 14001.

 

Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečení efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. Kromě programu Zelená firma letos zahájila i podobný projekt Zelená obec.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality