Sdružení nájemníků se dohodlo s ministrem Jankovským na pomoci kvůli regulaci

TNBiz, 23.11.2010
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Předseda sdružení nájemníků Milan Taraba se dohodl s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (VV), že Sdružení nájemníků (SON) bude pomáhat nájemníkům, kterým letos končí regulované nájemné. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) o tom informovalo v úterní tiskové zprávě.

Pomoc bude probíhat prostřednictvím terénních pracovišť SON a bude mít zejména podobu právního poradenství.

MMR upozornilo, že konec regulace může některým nájemníkům přinést značné problémy.

"Přestože tento termín je již více než čtyři roky znám, předešlé vlády se příliš nevěnovaly jeho komunikaci. Snažíme se nyní tuto situaci na poslední chvíli řešit," poznamenal Jankovský.

Jankovský také odmítá možnost výpovědi z nájmu bez udání důvodu, kterou navrhuje Občanské sdružení majitelů domů (OSMD).

"Je nutné si uvědomit, že i když se bavíme o volném trhu s nájemním bydlením, je potřeba garantovat určitý sociální rozměr. Byt není auto nebo reklamní plocha, u kterých zrušení nájemní smlouvy ještě nemusí znamenat ohrožení základních existenčních jistot jednotlivce. Byt je pro mnoho lidí jedním ze základních pilířů životních jistot. Proto si myslím, že stávající návrh novely Občanského zákoníku, který tuto možnost neobsahuje, je správným řešením. Výjimkou samozřejmě zůstává situace, kdy majitel potřebuje bytovou jednotku pro svou vlastní potřebu," vysvětlil svůj postoj Jankovský.

Návrh OSMD je podle něho předčasný. "Jsem přesvědčen, že minimálně tři nebo čtyři roky ještě tato možnost do našeho právního systému nepatří," uvedl ministr.

Jiří Táborský, taborsky@mediafax.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality