Kdo bude léčit? Stovky starších lékařů možná příští rok zavřou ordinace!

Mediafax (Mediafax), 16.02.2017

Lékaři by měli psát recepty pouze v elektronické podobě už od příštího roku. K tomu ale potřebují počítač, speciální software a spolehlivý internet. To by mohl být ale problém hlavně na venkově, nebo u starších lékařů.

"Opravdu si dovedu představit, že někteří kolegové ve věku 70 - 75 let, kteří ordinují, ale s počítačem si nerozumí, si prostě řeknou, že už asi nadešel ten správný čas a že tu ordinaci ukončí," řekl TV Nova praktický lékař Roman Houska.

Doktorů, kteří nemají dostatečné připojení k internetu nebo dokonce vůbec nepoužívají počítač jsou v Česku zhruba 4 tisíce.

"Je to deset procent pracujících lékařů. Vzhledem k tomu, že máme 7 tisíc praktických lékařů, tak kdyby tisíc z nich zavřelo své ordinace, tak by to znamenalo kolaps zdravotní péče," řekla Milan Kubek z České lékařské komory.

S tím ale nesouhlasí lékový úřad. "Opravdu nechápu, v čem je problém v dnešní době získat připojení k internetu, jestliže poslední vesnička u hranic s Bavorskem musí vyhovět požadavkům EET," oponuje Zdeněk Blahuta ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Podle České lékařské komory elektronické recepty používá asi 1 procento lékařů, a to i přesto, že tento systém běží už několik let. České zdravotnictví mělo mít povinné elektronické recepty už k 1. lednu 2015. To se ale nelíbilo České lékařské komoře.

Tehdy argumentovala tím, že zhruba čtvrtina lékařů nemá spolehlivý přístup k internetu. Proti byla i komora lékárníků. Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nakonec souhlasil s tím, aby se povinné e-recepty posunuly o tři roky - tedy na 1. ledna 2018. Systém se potýkal například se spory o licenci mezi lékovým ústavem a tehdejším dodavatelem speciálního programu.

Názory na článek  Kdo bude léčit? Stovky starších lékařů možná příští rok zavřou ordinace!
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy