To nejlepší z Feng-šuej: harmonie především

Feng znamená vítr a šuej je výraz pro vodu V dnešní uspěchané době si jen málokdy připouštíme, jak moc náš život ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme. Přitom recept na to, abychom se cítili dobře, je jednoduchý. Díky Feng-šuej se naučíte, jak si harmonicky uspořádat prostor, ve kterém žijete.

Kořeny ve staré Číně

Feng znamená vítr a šuej je výraz pro vodu. Tyto dva elementy považovali Číňané za nejdůležitější nositele energie. Podle Feng - šuej je nejdůležitější nechat energii volně proudit. “Znamená to, že v bytě nebo kanceláři můžete volně procházet, aniž byste se museli vyhýbat ostrým rohům, nevhodně postavenému nábytku nebo se museli protahovat úzkou uličkou,” vysvětluje Denisa Vanek, interiérová designérka společnosti Bidli a specialistka na Feng-šuej. Vyhněte se také nepořádku a tmavým koutům, kde se vám jen zbytečně hromadí věci.

Harmonie především

Ve Feng-šuej hraje hlavní roli rovnováha - vyváženost při používání barev, materiálů a světla. V příliš tmavé místnosti nebo v kanceláři se budete cítit příjemně jen těžko. “Feng-šuej nabádá k vyváženosti mezi teplými a studenými barvami, mezi strukturovanými a lesklými povrchy, mezi ženským a mužským principem, mezi JIN a JANG,” říká dále Vanek. Příjemnou atmosféru navodíte také dostatečným osvětlením a vyváženým použitím všech prvků v interiéru.

Orientace na světové strany a vlastnosti materiálů

Specialisté na Feng-šuej pracují s působením světových stran a vlastností prvků (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda). Používají také množství nápravných prostředků (zrcadla, květiny, osvětlení, doplňky z přírodních materiálů a tekoucí vodu), které využívají při ladění energie v daném prostoru. V domě zařízeném podle Feng-šuej nikdy nenajdete gauč, který stojí zády ke dveřím nebo manželskou postel umístěnou pod oknem. Pracovní stůl bude vždy situován dále od dveří do pracovny, nejlépe otočený tak, aby sedící viděl volně do prostoru. Dětská postel bude stát u zdi (čelem nebo bokem), ve které není okno, ani dveře. Nemocné, ani suché rostliny nemají v prostoru zařízeném podle Feng-šuej místo, stejně tak poškozené, rozbité nebo nefungující dekorace a zařízení bytu.

Hra barev a dekorací

Feng-šuej je o psychologickém působení předmětů a jejich umístění, které si je potřeba při zařizování domova uvědomit. Proto při zařizování bytu, domu či kanceláře volte vhodné doplňky a dekorace. “Nemusíte interiér dekorovat sochou Buddhy, čínskými kachničkami, ani kovovými zvonkohrami. Pokud chcete vnést do své ložnice pocit lásky, pověste si na zeď např. obraz se siluetou dvou milenců a vybírejte doplňky v růžové nebo červené barvě. Vyvarujte se také modré výmalby stropů a těžkých skříněk či polic přímo nad lůžkem,” uzavírá Denisa Vanek, interiérová designérka společnosti Bidli a specialistka na Feng-šuej.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry