Berlín řeší bytovou krizi. Zasáhnout, či nechat být?

Research, 23.10.2019

Zasáhnout, či nechat být? To je to, oč v ekonomii často běží. Heslo klasického liberalismu „Laissez faire, laissez passer“ bývá často nepopulární, a tak na řadu přicházejí státní zásahy. Právě tak je tomu v Berlíně, kde tamní vláda řeší bytovou krizi pomocí regulací.

Berlín se řadí mezi města s nejvíce nadhodnocenými cenami nemovitostí (dále například Paříž, Frankfurt, Londýn). Mnoho z oblastí tuto problematiku řeší pomocí nastavení maximálně výše nájmu, který si majitelé mohou účtovat. Regulaci uplatňuje mimo jiné Vídeň, Barcelona či Kodaň.

O zastropování rozhodla koaliční vláda Sociálních demokratů, Zelených a Levice. Opatření, od něhož si tamní politici slibují zmírnění sociálního napětí, začne platit od ledna a bude se týkat bytů postavených před rokem 2014.

Jaké důsledky může krok přinést? Nebylo by překvapením, pokud by se nepokoje ve společnosti naopak zvýšily, ale tentokrát ze strany jiných. Mnoho politiků, ale i občanů argumentuje neoprávněnými zásahy do vlastnických práv a vzpomínkami na doby, kdy si východní Němci regulované nájemné zažili. Dále lze očekávat dopad na ceny, které by se (především v žádanějších lokalitách) měly snížit. Nicméně v období, než regulace nabude platnosti, může nastat i trend opačný, a tedy zvýšení cen. Mimo jiné může dojít i k nedostatečnému financování modernizací bytů ze strany majitelů, a tak k jejich chátrání. Berlínské opatření
může rovněž sloužit jako vzor pro další oblasti. Namísto uvolnění stavebního procesu, podporování nové výstavby, a tak rozšiřování nabídky, můžeme být klidně svědky stále častějších intervencí.

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality