Koronavirus omezuje správu bytových domů. Schůze jsou zakázané, hlasování komplikované

Jana Brožková (Bydlet.cz), 19.10.2020
Omezení shromažďování osob v souvislosti s bojem proti šíření koronavirové nákaze výrazně zasáhlo také do správy bytových domů. Zákaz pořádání hromadných akcí a setkávání více než šesti osob se totiž týká také shromáždění vlastníků bytových jednotek (SVJ). To je problém zvláště nyní v posledním čtvrtletí roku, kdy se schvalují účetní závěrky družstev nebo připravují rekonstrukce na další rok.

Jednak platí zákaz organizovaných i náhodných shromáždění šesti a více osob, mnoho lidí se navíc bojí sdružovat a na svolanou schůzi SVJ by ani tak nedorazila. To by v budoucnu mohlo způsobit spory ohledně platnosti usnesení na takovéto neúplné schůzi.

Jednou z možností, jak i nyní o neodkladných záležitostech SVJ rozhodovat, je hlasování oběžníkem, takzvaně per rollam. S tím však většina bytových družstev nemá žádné zkušenosti a řeší to proto různými způsoby. Někde vyberou šest lidí, kterým ostatní členové družstva dají plnou moc zastupovat je a rozhodovat na „okleštěné“ schůzi. Jinde hlasují přes internet formou dotazníku nebo dokonce pořádají virtuální schůze. Ty mají výhodu v tom, že jejich průběh lze nahrávat a mít tak jasné důkazy pro případné budoucí spory.

Může se zdát, že je to malicherný problém, který navíc může počkat, až současná omezení skončí. Jenže tak jednoduché to není. Nikdo stále neví, kdy přesně se opět budeme moci neomezeně stýkat. Některé typy kontaktů mohou být zakázány ještě hodně dlouho. Schválení účetní závěrky, která musí být vložena do sbírky listin rejstříkového soudu, příliš odkládat nejde. Stejně tak nepočkají ani plánované stavební práce a rekonstrukce, k jejichž objednání musí správce domu dostat s dostatečným předstihem souhlas SVJ. Bez něj nepůjde zařídit nové zateplení fasády, výměna oken či instalace nového výtahu. I proto je jakékoliv umožnění hlasování vlastníků bytových jednotek tak důležité.

 

Filip Sušanka

Vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí EKOSPOL a. s

Názory na článek  Koronavirus omezuje správu bytových domů. Schůze jsou zakázané, hlasování komplikované
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy