Jak péčí o prádlo nestrávit mládí

Každá správná hospodyňka si přeje, aby celá její rodina chodila hezky čistá, voňavá, nezmačkaná, ideálně v zářivých barvách a nezašedlé bílé. Moderní žena toho ale v dnešní době musí zvládat mnohem více, takže potřebuje prát, sušit a žehlit rychle a efektivně. Díkybohu na to existuje mnoho šikovných pomocníků, ať už ze sféry elektrospotřebičů či pracích prostředků. Do čeho se vyplatí investovat čas a co je dnes už možná trochu zbytečné? A jak se vyznat v tom množství možností, ze kterých se dá vybírat?

Jako první přichází na řadu třídění prádla. To mnoho lidí považuje za zbytečnost, čemuž maličko nahrávají univerzální prací prostředky, které zvládají prát bílé i barevné prádlo. V obchodě najdete universální prací gely, které si skutečně poradí jak s čištěním barevných, tak bílých látek, není ale dobré nacpat do bubnu pračky všechno najednou. I když třeba barevné kousky šatníku vyloženě nebarví, bílé prádlo prané společně s barevným s každým praním přijde o kousek své zářivosti a po několika pracích cyklech bude vypadat mdle a zašedle. Třídění prádla tedy trochu času věnujte, cvik dělá mistra, takže za chvíli už to budete zvládat levou zadní. Automatické pračky dnes většinou u běžných pracích cyklů odvažují várku a podle toho dávkují vodu i přizpůsobují čas praní. Takže prát ne úplně plnou pračku nemusí být zas až tak ekonomicky nebo ekologicky nevýhodné.

Největším spořičem času je promyšlené sušení

Vyzkoušejte prací prostředek NEON Universal gel, který je vhodný na bílé i barevné prádlo, a díky jedinečné kombinaci aktivních látek proniká hluboko do vláken, kde zabraňuje usazování nečistot.

Přípravky k odstranění skvrn si dnes už poradí s lecčíms

Prádlo se skvrnami je samozřejmě lepší předeprat ihned, stačí obyčejným jádrovým mýdlem, čerstvá skvrna pustí vždy lépe než ta zaschnutá. Na druhou stranu, pokud máte doma třeba mrňouska, který se učí jíst, nebo na skvrnu na šatech jednoduše zapomenete, není to dnes žádná tragédie. K dostání jsou dnes účinné odstraňovače skvrn na bílé i barevné prádlo s aktivním kyslíkem, které je možné nanést přímo na skvrnu a zbaví vás i těch nejodolnějších, jako jsou skvrny od ovoce či vína. Navíc, když budete prádlo poctivě třídit, můžete si pro dosažení více vyběleného prádla přidat odstraňovač skvrn na bílé prádlo k celé prací dávce. Pro podporu zářivějších barev je zase lepší sáhnout po pracích prostředcích na barevné prádlo, které zabrání, aby z nich opakovaným praním nemizela barva.

Největším spořičem času je promyšlené sušení

Praní jako takové ovšem není na celém procesu čištění prádla to časově nejnáročnější. Po zhruba hodince a půl točení v pračce přichází na řadu sušení a případně žehlení. A právě tady se při praní takzvaně láme chleba. Stále ještě hojně můžete narazit na názor, že sušička ničí prádlo a příliš času stejně neušetří. Sušička opravdu může některé kusy prádla srazit nebo poškodit, je jich ale jako šafránu. Obecně není příliš šetrná k potiskům, takže opakovaným sušením popraskají. Nespoří ale jen čas při věšení prádla, v mnoha domácnostech totiž hravě nahradí i celou anabázi se žehlením. Prádlo ze sušičky je měkké, a pokud se vyndá krátce po dosušení, téměř nezmačkané. Pro jemnou miminkovskou pokožku navíc většina sušiček disponuje i speciálním programem pro zničení co největšího počtu bakterií. I domácnost bez sušičky ale není ztracená. Pokud prádlo sušíte klasicky, věnujte se maličko jeho pečlivému věšení. Každý kousek protřepejte, aby nezůstal zmačkaný, trička je zase dobré sušit přímo na ramínku, vyhnete se tak nepříjemným otlakům od prádelní šňůry. Dobře pověšené prádlo také není téměř nutné žehlit.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky