Komentář: Na konci roku budou sazby hypoték přes 3,5 %. ČNB pravděpodobně sazby ještě zvýší

Vzhledem k vývoji inflace nad cílem České národní banky (ČNB) bude i dle jejích prohlášení nucena nadále zvedat základní úrokové sazby. Momentálně se průměrná, nabídková úroková sazba u hypotečních úvěrů pohybuje okolo tří procent.

Předpokládám, že do konce roku by se tato sazba dostala na hranici přesahující 3,5 procenta. V případě, že by inflace nadále zrychlovala k pěti procentům, sáhne ČNB pravděpodobně k rychlejšímu zvedání základních sazeb, což způsobí další tlak na růst hypotečních sazeb,“ vysvětluje Jakub Veverka, ředitel pro strategií realitního portálu Videobydlení.

Doba zpracování hypoték se prodlužuje

Objemy hypotečních úvěrů v poslední době klesají, i přesto dosahují historických rekordů. „Je to dáno tím, že se prodlužuje doba na zpracování žádostí, která se u některých případů dostává až na tři měsíce,“ doplňuje Jakub Veverka a dodává, že objemy hypotečních úvěrů v září jsou dány především poptávkou z letních měsíců července a srpna.

Stejně tak dobíhají letní akce různých bank, takže stále lze najít nabídky s tříprocentní úrokovou sazbou a s úvěrováním do 90 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Dolů úrokové sazby táhne také konkurenční boj bank.

Vliv na pokles poptávky po hypotečních úvěrech též působí již vysoká saturace bonitních klientů, kteří již hypotéku mají. Generace, která pracuje, zakládá rodiny je již vysoce proúvěrovaná a množina lidí, kteří si mohou dovolit, nebo dosáhnou na hypotéku se rapidně zmenšuje,“ uvádí Jakub Veverka z Videobydleni.cz

Bude zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet v horizontu 3-5 let, kdy budou končit fixace na hypotéky uzavřené v období zvýšené cenové hladiny nemovitostí. S růstem úrokové sazby a koncem fixačního období nastanou „dlužníkům“ krušnější časy. Lépe na tom bude ten, který v tomto roce sáhl po 10leté fixaci,“ uzavírá Veverka.

 

 


B3 Technology

Společnost B3 Technology, s. r. o. vznikla jako mateřská společnost skupiny firem cílící převážně na realitní trh. Core byznysem je on-line marketing v realitním sektoru. Ve struktuře firem vznikají nové start-upy zaměřené na e-commerce a PR.

Společnost se též profiluje jako venture kapitálová, investující do dalších startupových společností. Pro své klienty zajišťuje i odborné poradenství a mentoring.

Více informaci na: www.b3technology.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Hypotéky