Jak to bude s investováním pojišťoven do jaderné energetiky?

OPOJISTENI.CZ, 29.3.2022

Evropská komise chce jaderné a plynové elektrárny klasifikovat jako šetrné ke klimatu, resp. jako „čistý“ zdroj. Německá spolková vláda s tím nesouhlasí, ale na tomto záměru nemůže prý nic změnit. Je jasné, že svoji pozici si v otázce jaderné energetiky musejí ujasnit i mezinárodně aktivní pojistitelé. Hrozí jim, že se mohou dostat mezi mlýnské kameny, pokud jde o investování a klimatické cíle, stejně jako o politiku a postoje (náladu) klientů.  

Necelých 11 let po jaderné katastrofě ve Fukušimě (březen 2011) je jaderná energie znovu akceptována a uznávána. Zelený status získají v rámci taxonomie EU ale jen ty nové jaderné bloky, které získají stavební povolení do roku 2045. Jinými slovy řečeno, jádro je v taxonomii zařazeno mezi zelené udržitelné zdroje, takže výstavba těchto elektráren může být podporována. V sektoru plynárenství mají obdobné předpisy platit do roku 2030.

Podpora těchto záměrů přichází především z východní Evropy a Francie, kde jaderná energie je uznávána jako klíčová energie pro bezuhlíkové hospodářství a jako nástroj k dosažení klimatických cílů. Proti se již vyslovily Německo, Rakousko a Lucembursko, ale jsou v rámci EU v menšině. V Německu převládá názor, že jaderná energie je vše jiné než udržitelná. Je dokonce označována jako riziková technologie. Steffi Lemke, ministryně pro ochranu životního prostředí a spotřebitele, se obává, že Komise produkuje velké riziko, že perspektivní udržitelné investice budou blokovány a poškozeny z důvodu využívání jaderné energie.

A co pojistitelé? Například skupina Generali hodlá podporovat přechod k udržitelnému hospodářství a společnosti, a proto si stanovila jasné principy a postupy. Nyní se musejí pojistitelé rozhodnout, zda je jaderná energie udržitelná a jak se postavit k možnostem investování do tohoto oboru. Allianz vyjádřila mimo jiné stanovisko, že svoji investiční strategii přizpůsobí plánu EU. Z důvěrných informací z Generali plyne, že jasné směrnice v jaderné otázce ještě nevypracovala. Problém je i v tom, že v každém členském státě EU je mix mezi investičními zájmy, klimatickými cíli a politikou zatím příliš nejistý. Vytvoření nějaké celkové strategie se jeví podle expertního názoru z Terstu jako sotva proveditelné. Je jasné, že zaujetí jednoznačného stanoviska je nyní obtížné. Vedoucí evropští pojistitelé, jako jsou Allianz, Generali a AXA, musejí brát samozřejmě v úvahu i reputační riziko.


Pro velké mezinárodně aktivní skupiny to představuje dilema. Například Allianz disponuje pro „udržitelnost“ vlastními investičními zdroji ve výši 39 mld. EUR. Podobně Generali hodlá v období 2021–2025 investovat do zelených a udržitelných investic 8,5 – 9,5 mld. EUR. Vypuštění jedné skupiny aktiv, tedy jaderné energetiky, je dosti problematické, a to i s ohledem na již zřejmý odchod od uhlí a plynu.

Zdroj: versicherungswirtschaft-heute.de/schlaglicht/2022-01-10/allianz-schliesst-investment-in-atomkraft-nicht-aus/

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie