Zelená pro solární panely v USA

Cyrrus, 19.6.2022
Minulý týden americký prezident Joe Biden oznámil, že na import solárních panelů do USA nebudou uvalena dodatečná cla na další dva roky. Ministerstvo obchodu USA bude přesto dál vyšetřovat obcházení tarifů společnostmi vyrábějícími v Asii. Nebudou z něj ale vyvozeny žádné důsledky. Tyto dva roky by měly umožnit domácím výrobcům navýšit kapacity výroby, zároveň však zajistit dostatečný import panelů do USA, který umožní pokračující rozvoj solární energetiky.

Jádro problému se nachází v neschopnosti amerických výrobců solárních panelů cenově konkurovat čínským dodavatelům, kteří se díky přesunu továren do Malajsie, Vietnamu a Thajska údajně vyhýbají clům. Tento problém začalo americké Ministerstvo obchodu vyšetřovat po podání stížnosti domácím výrobcem Auxin Solar. Vzhledem k obavám z vysokých tarifů, které mohly být zavedeny v důsledku stížnosti, zahraniční dodavatelé pozastavili import, což zmrazilo řadu projektů a paralyzovalo celý sektor. Domácí výrobci totiž nejsou schopni vlastními kapacitami nahradit import. Jejich podpora, která by zároveň nebyla krokem zpět v rozvoji zelené energetiky, je tak značně komplikovaná.

Dovozci solárních panelů v USA si po Bidenově zásahu můžou na dva roky vydechnout. Vyšetřování brzdilo nové i stávající projekty, jedná se tedy o výraznou vzpruhu sektoru. Bidenova administrativa bude chtít tyto dva roky využít pro navýšení výroby v USA a výstavbu nových projektů. Na zprávy reagovaly pozitivně americké solární společnosti Sunrun, Enphase Energy, SunPower, FirstSolar a izraelská SolarEdge, které do USA panely dodávají.

Překonávají solární akcie širší trh?

Jak se historicky solárům daří v porovnání s širokým trhem můžeme porovnat na indexech MAC Global Solar Energy a širokém S&P 500. Od začátku roku došlo k poklesu celého trhu, segment solárních panelů je výrazně volatilnější než S&P 500. Velkým poklesem procházel index už od prosince, další dno našel v květnu. V dlouhodobějším horizontu 5 let vidíme, že výrazného boomu se soláry dočkaly po prvotním covidovém propadu na začátku roku 2020 a svou výkonností výrazně překonaly širší trh.


Výhled a rizika

Společenské a environmentální tlaky dělají ze sluneční energie dlouhodobě perspektivní sektor, který se bude v budoucnu významně podílet na celosvětové výrobě energie. Zvyšující se spotřeba elektrické energie a snaha západních států o energetickou soběstačnost dělá z obnovitelných zdrojů oblast podporovanou jak EU, tak i USA. To dokazuje i zásah amerického prezidenta Bidena do vyšetřování obcházení tarifů dovozci solárních panelů.

Investice do sektoru má však i svoje rizika, a to převážně vysoké valuace společností, které jsou výrazně nad průměrem trhu. Potenciál dalších propadů je v momentálním makroekonomickém tržním prostředí značný. Inflace prodražující vstupy a utahování měnové politiky centrálními bankéři má na růstové společnosti neblahý dopad. Často se tak stávají terčem výprodejů na trzích ve snaze investorů zbavit se rizikových aktiv.

Monika Jarošíková 

Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a jednou z největších investičních společností v České republice. Mimo investičních služeb na míru každému investorovi nabízí CYRRUS i korporátní služby jako firemní poradenství, management emise dluhopisů vaší firmy, služby depozitáře fondů kvalifikovaných investorů nebo realizaci měnových konverzí a zahraničních plateb za výhodných podmínek.
V roce 2020 společnost oslavila výročí 25 let svého působení na kapitálových trzích.

Více informaci na: www.cyrrus.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Energie