Aktuální trendy na trhu s nemovitostmi v ČR: Stabilizace a mírný pokles cen

B3 Technology, 23.5.2023

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z našich dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Podle naší analýzy se průměrná cena bytů v České republice za první čtvrtletí roku 2023 snížila o 2,2 %. Průměrná cena rodinných domů klesla o 1,9 %. Tento vývoj potvrzuje trend mírného poklesu, který byl zaznamenán již v předchozím roce. Přesto je třeba poznamenat, že i přes tento pokles jsou ceny nemovitostí stále na relativně vysoké úrovni,“ uvádí Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz

Například u segmentu chat a chalup došlo v prvním čtvrtletí letošního roku v průměru napříč celou Českou republikou k poklesu téměř o 7,5 %.  Hovoříme-li například o turistické destinaci Krušných hor, došlo k poklesu nabídkových cen až o 12,5 %. Počet nabídek na realitním portálu Videobydlení vzrostl až o 28 % z celkového počtu 1 300 nabídek až na dnešních téměř 1 800 nabídek napříč celou republikou. To naznačuje, že některé oblasti zaznamenaly výraznější pokles cen než jiné.

Prodávající si konkurují

Na trhu panuje nyní zvýšená konkurence mezi prodávajícími, což vede též k snižování cen. Dalším faktorem je úroková sazba hypoték, která se v poslední době mírně zvýšila. I když je úroková sazba stále na relativně nízké úrovni, její nárůst může ovlivnit schopnost některých kupujících financovat nákup nemovitostí. Současná ceníková sazba u hypotečních úvěrů na úrovni 5,89 % vede dále k brždění poptávky po financování nového bydlení.

Nicméně je třeba zdůraznit, že vývoj cen nemovitostí se může lišit v různých částech České republiky. Například v Praze a dalších velkých městech může být tlak na ceny vyšší kvůli větší poptávce a omezené nabídce. Naopak ve venkovských oblastech nebo menších městech může být větší prostor pro vyjednávání a pokles cen. Např. v Ústeckém kraji došlo u větších bytů k poklesu realizovaných cen v některých okresech až o 30 %. Příkladem mohou být byty 3+1 a 4+1 v okresech Chomutov a Most.

Co se týče výhledu do budoucna, prognózy vývoje cen nemovitostí vidím příležitost pro stále kosmetické zlevňování. I když se může stát, že v některých specifických lokalitách mohou ceny dokonce růst o jednotky procent,“ uvádí Jakub Veverka a dodává, že aktuální vývoj cen nemovitostí v České republice představuje příležitost pro ty, kteří uvažují o koupi nebo investici do nemovitosti. Současné slevy začínají být atraktivní i pro nákup s vyšší úrokovou sazbou.

 

B3 Technology

Společnost B3 Technology, s. r. o. vznikla jako mateřská společnost skupiny firem cílící převážně na realitní trh. Core byznysem je on-line marketing v realitním sektoru. Ve struktuře firem vznikají nové start-upy zaměřené na e-commerce a PR.

Společnost se též profiluje jako venture kapitálová, investující do dalších startupových společností. Pro své klienty zajišťuje i odborné poradenství a mentoring.

Více informaci na: www.b3technology.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality