Celoroční cestování je trend. Jak vybrat správné zavazadlo nejen do letadla?

Redakce, 28.10.2023
kufr ilustrační cestování

Dovolené nejsou v dnešní době již zdaleka jenom letním tématem. Cestujeme stále více i na podzim a  v zimě do teplejších krajin jižní Evropy, či směrem do Afriky nebo Asie. A také popularita euro víkendů roste. Jaké zvolit zavazadlo, když jedete do méně známé destinace či nemáte velké zkušenosti s cestami s více zavazadly na dovolenou letadlem.

Batoh, taška nebo kufr

Druh vaší dovolené je rozhodujícím faktorem při volbě typu zavazadla. Pokud vyrážíte na aktivní dovolenou, kde se budete častp a hodně přesouvat i pěšky, pak vám kufr na kolečkách bude spíše na překážku. Volte pak kvalitní batoh nebo krosnu. Na pobytovou dovolenou u moře, kde se přemístíte jen z letiště do hotelu, naopak kufr na kolečkách. Pokud se chystáte na letecký prodloužený eurovíkend do města, pak můžete volit mezi menším kufrem na kolečkách a batohem.

Velikost zavazadla

Objem a velikost zavazadla se odvíjí nejen podle délky dovolené, ale také podle toho, jak plánujete být aktivní a zda se budete často přemisťovat. Dalším faktorem je pak omezení v případě, že se budete přepravovat letecky. Zde dejte pozor na zavazadla, která si můžete vzít s sebou na palubu letadla, pro něž většinou platí maximální rozměry 55 x 40 x 20 cm. Pak je nejlepší volbou menší cestovní kufr či taška malých rozměrů, do které se vejde vše, co potřebujete. Pokud máte tašku či kufr do zavazadlového prostoru, větší omezení rozměrů zde nejsou, ale narazit můžete s jejich váhou, zejména u nízkonákladových přepravců. Volit můžete i větší společný kufr, například s partnerem, kdy váha kufru může být až 30 kg.

„Pokud ale letíte na dovolenou do vzdálenější destinace a budete přestupovat, doporučuji každému cestujícímu vlastní zavazadlo a část oblečení a nezbytností přibalit také pro jistotu do příručního zavazadla. Může se totiž stát, že se vám během přestupu kufr ztratí či zpozdí. Nabíječku na telefon, léky nebo klíče od bytu je vždy dobré mít v příručním zavazadle,“ varuje odborník.

Materiály a praktičnost zavazadla

Při výběru zavazadla nezapomínejte ani na jeho materiál. Skořepinové kufry jsou většinou větší a těžší, zato lépe chrání uvnitř uložený obsah, textilní materiály jsou naopak lehčí. „Také u textilních zavazadel lze vybrat pevnější materiály, které pomohou ochránit věci uvnitř. Odolný je zejména polyester a u kufrů přihlédněte také k pevnější výztuži zadní časti,“ doporučuje Tomáš Žaloudek z Urban Brands.

 

Zaměřte se také na držadla, která zejména u kufrů musí jít snadno zasunout, aby se při přepravě nepoškodila. Na cestách oceníte také postranní madla či úchyty, které usnadňují manipulaci s kufrem či taškou, stejně tak kvalitní a pevná kolečka.

Pokud jste fanoušci střídmosti a běžných jednobarevných kombinací, pořiďte si na cestování, zejména letadlem, na kufr barevnou jmenovku nebo stuhu. Snadněji jej pak rozeznáte mezi ostatními na letištním pásu.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky