Novinka v pražském developerském projektu: zdravá omítka

Jana Brožková, 14.8.2018
Tuto novinku využila společnost JRD V České republice právě proběhla první realizace zdravé omítky Baumit Klima v rámci developerského projektu, která dokáže regulovat vzdušnou vlhkost ve vnitřním prostředí a vytváří tak komfortní mikroklima bez plísní a škodlivých látek. Tuto novinku využila společnost JRD, lídr na trhu nízkoenergetického a pasivního bydlení, v jedné z bytových jednotek projektu U Pernikářky 7. Vápenný omítkový systém Baumit Klima se tak stal dalším environmentálně šetrným materiálem v projektech JRD, který svými vlastnostmi prospívá zdraví jejich obyvatel.

Využití vysoce prodyšné omítky účinně regulující vnitřní mikroklima v komorním projektu U Pernikářky 7 komentuje Jan Řežáb, majitel JRD: „V mládí mne bavilo omítat, a tak jsem se přirozeně zajímal o stavební materiály, s kterými pracuji. Když jsme před 15 lety začínali s výstavbou energeticky úsporných bytů, potýkali jsme se s jejich vážným nedostatkem. Nezbývalo nám tak nic jiného, než je vozit ze zahraničí, případně se podílet na jejich vývoji. Právě proto vítáme, že se dnes na českém trhu vyskytují stále dokonalejší produkty, které pomáhají zlepšovat vnitřní prostředí a z nichž si vybere opravdu každý. Nový omítkový systém Baumit Klima nás oslovil, protože naplňuje požadavky, které klademe na stavební materiály využívané v našich energeticky úsporných bytových domech. Simuluje efekt lidských plic a je tak díky své struktuře s mikroskopickými póry schopný pojmout velké množství vzdušné vlhkosti a poté ji v případě potřeby rovnoměrně uvolňovat do interiéru. Právě proto jsme ho použili v energeticky pasivním bytě v projektu U Pernikářky 7 a uvažujeme o jeho využití v dalších projektech.“

Relativní vlhkost patří mezi jeden z důležitých faktorů, který ovlivňuje vnitřní prostředí v bytech, a její nerovnováha – tedy hodnota mimo rozmezí 40 až 60 % – mívá negativní dopad na lidské zdraví. Nadměrná vlhkost zvyšuje riziko napadení plísněmi, příliš suchý vzduch může mít za následek šíření prachu a pylu, podráždění sliznic , bolest hlavy či šíření virových onemocnění, jako je chřipka. Omítkový systém Baumit Klima dokáže regulovat vlhkost až 3x lépe než běžná sádrová omítka a pomáhá tak vytvořit zdravé a komfortní mikroklima. Díky své zásaditosti navíc působí jako přirozená ochrana proti mikroorganismům a plísním a váže na sebe přebytečný CO2. Jeho vlastnosti testoval Rakouský institut pro stavební biologii a ekologii, od kterého obdržel ochrannou známku Naturplus. Ten má za cíl trvale udržitelný rozvoj ve stavebnictví a oceňování výrobků, které nezatěžují životní prostředí a neobsahují alergeny, freony ani těkavé organické látky s negativním vlivem na lidské zdraví.

„Lidé v dnešní době daleko více přemýšlí o zlepšení kvality svého života. Podstatně více času věnují sportu, odpočinku a aktivitám, které mají pozitivní dopad na jejich zdraví. Konceptem Zdravého bydlení a výrobky Klima tento trend podporujeme, a to v místech, kde každý z nás tráví až 90 % svého času – v interiérech budov. Zdraví máme jen jedno a každá investice do něj se vyplatí. Jsem rád, že jsou na českém trhu investoři, jako je společnost JRD, kteří přemýšlí o kvalitě života lidí ve svých projektech a o přínosech, jež pro ně mohou mít použité stavební materiály,“ dodává Jakub Moc, marketingový ředitel společnosti Baumit .

•••

 Společnost JRD s.r.o. byla založena v roce 2003. Jako první developer  v České republice se zaměřila na výstavbu nízkoenergetických a pasivních bytových domů a v současné době je na tomto trhu lídrem. Díky růstu objemu zrealizovaných prodejů se posunula do první desítky nejsilnějších rezidenčních developerů. O kvalitě jejích projektů, které realizuje se spoluinvestory, svědčí nejen zájem klientů, ale také řada ocenění, jež stavby za svůj architektonický a ekologický přínos získaly v mnoha renomovaných soutěžích.
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba