Velikonoce 2023 a velikonoční prázdniny nás čekají za necelý měsíc, obchody budou na Velikonoční pondělí zavřené

Ještě se všechny děti nevystřídaly na jarních prázdninách (poslední turnus proběhne tento týden), a už se můžou začít těšit na volno o Velikonocích. A zatímco lidé dospělí mají k dispozici víkend prodloužený o dva státní svátky, Velký pátek a Velikonoční pondělí, děti si užijí pětidenní volno díky jednodenním velikonočním prázdninám.

Velikonoce jsou pohyblivý svátek a jejich konkrétní termín v daném roce se řídí prvním jarním úplňkem, na který připadá Boží hod velikonoční. Letos tedy Velký pátek připadá na 7. dubna a Velikonoční pondělí na 10. dubna (a velikonoční prázdniny tedy na čtvrtek 6. dubna). Snad se v té době už umoudří i počasí a z těch pár ukázek jara, které prosvitly zatím zimním chladem a šedým podnebím, se vyloupne i pořádné jarní podnebí... Mohlo by, protože jaro letos začíná 20. března, kdy Slunce prochází rovníkem (ve 22:24) a má tedy spoustu času se dát do pořádné práce a Velikonoce pořádně prohřát. 

Velikonoce jsou spojeny i se spoustou typických jídel, proto je dobré si připomenout, že nakoupit můžete bez omezení i na Velký pátek, ale na Velikonoční pondělí mají obchody s prodejní plochou větší než 200 m2 prodej zakázán, budou tedy otevřeny jen menší obchody a prodejny na nádražích, letištích, v nemocnicích, lékárny, benzinky apod. Ale v pondělí už budou všechny mazance, jidášky, beránek, Boží milosti, nádivka a jiné velikonoční dobroty dávno nachystané, anebo dokonce spíše snědené... 

recept velikonoční věnec

Obchody tedy budou o Velikonocích otevřeny bez omezení od pátku do neděle, v pondělí budou mít otevřeno jen menší obchody. Ale pozor, některé řetězce se budou u poboček striktně řídit velikostí a v pondělí tedy vyhoví liteře zákona, jiné v pondělí prostě zůstanou uzavřeny bez ohledu na velikost konkrétní prodejny. 

V obchodech se sice čokoládoví zajíčci předváděli ve své roztomilosti už od února, ale obchodníci nám určitě rádi vyčíslí, jak budou letošní Velikonoce jako jeden z nákupních vrcholů roku bity díky opatrnějšímu nákupnímu chování Čechů kvůli zvýšeným cenám. Vždyť už teď se některé řetězce snaží zákazníky přesvědčit, že nabízejí snad všechno zboží v akčních cenách a některé letáky by se svou tloušťkou uplatnily ve stavebnictví jako izolační materiál. 

 

Podívejte se také do nabídky více jak 600 zájezdů z nabídky cestovních kanceláří na termín velikonočních prázdnin.

Markéta Höfferová

Markéta se stará o BIG Experta již od doby krátce po jeho začátku - podílí se na něm již od roku 1994. V redakci Kurzy.cz pracuje od ledna 2008.

Kromě témat spojených s kapitálovými trhy se zajímá o kulturu (především výtvarné umění), historii a s nimi spojené osobnosti.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky