Prodej broušených cihel výrazně stoupá

Z údajů českého výrobce vyplývá, že téměř každá druhá prodaná cihla je broušená.

Více než dvojnásobně narostl v loňském roce prodej broušených cihelných bloků. Podle jejich největšího českého výrobce, společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., vzrostl v roce 2009 podíl jejich prodeje na celkovém prodeji cihelného materiálu na 42 %. V roce 2008 to bylo pouhých 18 %. Novou technologii výroby cihelných bloků začal HELUZ používat před čtyřmi lety. Broušené cihly přinesly značné usnadnění a urychlení výstavby a výrazně se zvýšila kvalita zdiva. U stavebních firem i soukromých stavebníků jsou tyto cihly stále oblíbenější.

 

V reálu HELUZ v roce 2009 prodal 141 tisíc palet broušených cihelných bloků oproti necelým 42 tisícům v roce předcházejícím. Reakcí na jejich rostoucí oblibu je i poslední novinka českého výrobce, cihelný blok HELUZ Family, který se vyrábí pouze v broušené variantě.

Prodej tohoto segmentu cihel v České republice je ale stále ještě nižší než například v Rakousku nebo Německu, kde už broušené cihly jednoznačně převládají nad klasickými. Z Německa také tato nová technologie výroby cihelných bloků pochází.

 

I v Čechách se však již broušené cihly stávají zcela běžným stavebním materiálem. „Mají před sebou skvělou budoucnost,“ myslí si obchodní ředitel společnosti HELUZ Ing. Jan Krampl. „Díky urychlení výstavby, vyšším tepelněizolačním parametrům a vyšší pevnosti zdiva budou dále získávat nové zákazníky z řad soukromých stavebníků i stavebních firem,“ vysvětluje.

 

V současné době se broušené cihly více uplatňují při výstavbě rodinných domů, bytové domy se zatím ve větší míře staví klasickou technologií. Na velkých stavbách, kde pracuje i řada nekvalifikovaných dělníků, je totiž zaučení na novou technologii časově náročnější. Podle Ing. Krampla však není pravděpodobné, že by broušené cihly někdy zcela vytlačily cihly spojované klasickou maltou. I přes řadu nesporných výhod se totiž nevyužijí například při rekonstrukcích či drobných dozdívkách.

 

Více na www.heluz.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba