Tipy na stavbu králíkárny

Chov králíků neodmyslitelně patří k českým vesnicím a těší se stále velké popularitě. Aby se chovu dobře dařilo a dělal vám stále radost, je potřeba mít pro králíky vhodné obydlí, tedy králíkárnu. Ty se dnes dají běžně koupit, přesto není od věci zvážit stavbu vlastní králíkárny. Můžete si ji vyprojektovat přesně tak, aby splňovala všechny vaše potřeby i prostorové nároky vaší zahrady.

Základem úspěchu je pečlivý projekt
Pokud se tedy rozhodnete postavit si králíkárnu sami, ze začátku je nezbytné všechno si řádně rozplánovat a rozkreslit. Velikost jednotlivých kotců se odvíjí od velikosti plemene, které chováte. U velkých druhů se nejčastěji uvádí rozměry 120x80x60 cm, pro středně velké králíky je to 80x60x60 cm a zakrslá plemena si vystačí s rozměry 60x50x50 cm. Především si dobře vyměřte hloubku kotce. Ta by měla odpovídat délce vaší ruky tak, aby se vám buňka pohodlně vyklízela.

Důležitý je také celkový počet kotců v jedné králíkárně. Nejběžnější je šest komor ve dvou řadách nad sebou, nebo tři komory ve třech řadách. To se samozřejmě odvíjí od velikosti chovu. Odborné publikace nejčastěji uvádějí, že by měl chovatel počítat s jedním kotcem pro samce, jedním pro samici a čtyřmi pro mláďata od jedné samice. Pokud tedy vlastníte jednoho samce a jednu samici, šest komor je optimálních.

Co je potřeba k výrobě
Co se týče materiálu, na stavbu, běžně se používají dvě varianty. Dřevěná a zděná. Dřevěná verze je obecně méně náročná, takže se zaměříme spíše na ní. K její konstrukci vám bude stačit dřevo, pár hřebíků a nějaké to pletivo. Při výrobě je potřeba obalit králíkárnu izolací. Co se týče vnitřků jednotlivých kotců, je dobré polepit podlahu PVC, kvůli odtoku moči. Stěny se vyplatí pokrýt nerezovým plechem. Kotec se snadno dezinfikuje a nemusíte se zaobírat pravidelným bílením.

Při výstavbě kotců rozhodně zohledněte jak vaše pohodlí, tak pohodlí budoucích obyvatelů. Myslete také na to, že se králíci poměrně rychle množí, dobře proto odhadněte velikost celkové konstrukce tak, abyste za rok nemuseli stavět králíkárnu novou. Nebojte se vymýšlet nová řešení a inovovat stávající kotce. Výstavní kusy dokážete přece vychovat jen v perfektním prostředí.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tipy a triky