"BEST OF REALTY – NEJLEPŠÍ Z REALIT 2019" zná všechny vítěze

Jana Brožková, 17.11.2019

Oceněná Zóna pro umění 8smička v Humpolci

Zvláštní cenu poroty letos získala Zóna pro umění 8smička v Humpolci

Na slavnostním večeru byly v pražském Foru Karlín vyhlášeny výsledky a předána ocenění nejlepším projektům českého realitního trhu za uplynulý rok. O vítězích 21. ročníku soutěže „Nejlepší z realit – Best of Realty“, která se v tuzemsku považuje za nejprestižnější ve svém oboru, rozhodla devítičlenná odborná porota v čele s Dr. Tomášem Drtinou (GfK Czech). Členy jury byli zástupci Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), České rady pro šetrné budovy, bankéřů, realitních makléřů a poradenských společností.

 

O nominaci na ocenění titulem "Nejlepší z realit 2019" se ucházely stavby dokončené na území České republiky po 1. lednu 2018, a to v pěti základních kategoriích: Rezidenční projekty, Nová administrativní centra, Obchodní centra, Hotely a Průmyslové a skladové areály. Vedle toho získal Zvláštní cenu poroty projekt, který za uplynulý rok jedinečným způsobem přispěl k rozvoji českého trhu s nemovitostmi či architektury a pozvedl kvalitu lokality, v níž se nachází. Svou cenu „Award for Excellence“ udělila i Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, pod jejíž odbornou záštitou soutěž od počátku své existence probíhá.

A stejně jako v předchozích ročnících byla udělena i Cena čtenářů: na webu soutěže mohli dát hlas nejlepšímu realitnímu projektu bez výběru kategorie laici i odborná veřejnost a vyjádřit tak „vox populi“. Ke všem zmíněným oceněním letos přibyla další dvě: do Síně slávy byla uvedena osobnost, která se v uplynulých letech výjimečnou formou zasadila o rozvoj, propagaci a dobré jméno realitního trhu, developmentu a souvisejících oborů. V neposlední řadě byla udělena cena Environmentálně šetrný projekt, a to napříč všemi kategoriemi. Je příznačné, že do své třetí dekády vstoupila soutěž Best of Realty – Nejlepší z realit galavečerem s vyhlášením výsledků právě ve Foru Karlín, které patří k oceněným projektům - roku 2014 v této soutěži získalo Zvláštní cenu poroty,“ uvedl Tomáš Drtina, předseda odborné jury.

 

Rozhodujícími kritérii při posuzování kvality nominovaných projektů byl rozvoj lokality, urbanistické a architektonické řešení včetně vnitřních dispozic, kvalita realizace a v neposlední řadě také úspěšnost na realitním trhu a ohleduplnost projektu vůči životnímu prostředí. „I letos jsme mezi nominacemi měli řadu velmi kvalitních projektů z Prahy i českých a moravských regionů, takže to porota při rozhodování o vítězích a oceněných neměla vůbec jednoduché,“ dodal Tomáš Drtina,

V tradičně nejsilněji zastoupené kategorii rezidenčních projektů letos získalo nominaci 21 uchazečů: 11 v kategorii menších bytových projektů a 10 v kategorii větších projektů. V první z nich porotci postavili nejvýše projekt Barrandovská zahrada v Praze 5. Ocenili velmi elegantní a tvůrčí využití specifického pozemku při respektu k okolní zástavbě. V rámci nominantů zaujala Barrandovská zahrada také kvalitním zpracováním veškerých detailů. V kategorii rezidenčních projektů většího rozsahu si vítězství odnesl projekt Rezidence Waltrovka - II. etapa, západ v Praze 5. Jury v tomto případě vyzdvihla nadstandardní bydlení v nově vzniklé městské čtvrti, nabízející rezidence různého charakteru a s dostatkem společného prostoru při zachování soukromí obyvatel lokality. Komplexní vybavenost nové čtvrti v blízkosti centra Prahy, napojené na trasu metra B, a přesto v zeleni přilehlého parku a parkových ploch, uspokojuje maximum požadavků obyvatel.

Mezi novými administrativními centry zvítězil projekt Praga Studios v Praze 8, a to díky důrazu na udržitelnost, doposud nevídané zastoupení nejmodernějších technologií i celkový komerční úspěch. Praga Studios jde příkladem ve všech porotou posuzovaných oblastech – jedná se o budovu výjimečnou nejen v rámci České republiky, ale i celé střední Evropy.

V kategorii obchodních center triumfovala rekonstrukce obchodního domu Zlín za stavebně a staticky velmi náročnou a architektonicky zdařilou rekonstrukci unikátního prvorepublikového objektu, díky níž město získalo atraktivní obchodní pasáž s výrazným zastoupením gastronomických jednotek, představující příjemné nákupní místo s jedinečnou atmosférou.

V kategorii hotelů titul získal Hotel Jungmannovo náměstí 1 v Praze 1. Projekt byl odbornou porotou oceněn za výjimečnou a citlivou rekonstrukci objektu v samotném srdci Prahy. Díky kombinaci funkcí bude tato budova stále žít. Hotel nabízí stylové a historicky laděné pokoje, které bezesporu zanechají v návštěvnících Prahy trvalý pozitivní dojem.

V kategorii skladových a průmyslových areálů se na stupni nejvyšším umístil projekt Viapharma / Dr. MAX v rámci Panattoni Parku Prague Airport II. Jury u něj vyzdvihla ohleduplnost k životnímu prostředí i řadu zvolených technických řešení, kterými byl během spekulativní výstavby přizpůsoben konkrétnímu nájemci. Budova tak splňuje požadavky konceptu Průmysl 4.0 a je v tomto ohledu v rámci ČR poměrně ojedinělá. S ohledem na provoz pak dostála i přísným kritériím Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Zvláštní cenu poroty letos získala Zóna pro umění 8smička v Humpolci, a to za citlivou rekonstrukci a proměnu bývalé textilní továrny v unikátní galerii s kavárnou a knihkupectvím a zároveň za mimořádný přínos lokalitě. Soukromá galerie, která vznikla za podpory místních umělců, podnikatelů a široké komunity, je významným místem setkávání napříč uměním a generacemi.

Cenu „Award for Excellence“, kterou uděluje Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, si odneslo technologicko-informační centrum Cyberdog s roboticky obsluhovanou vinárnou v Praze 5. Centrum se stalo místem setkávání lidí z okolí, návštěvníků z celé Prahy i cizinců. To vše díky své unikátnosti, kreativní architektuře a řadě technologických vychytávek, díky nimž si hosté mohou vychutnat nejenom občerstvení a dobré víno, které jim připraví robotická ruka, ale také zajímavosti a novinky z oblasti robotiky a kybernetiky.

Držitelem ocenění Environmentální projekt roku se stala inovativní komplexně řešená kancelářská budova Praga Studios (Skanska Property CR) v Praze 8, přispívající k dalšímu rozvoji pražského Karlína. Projekt soutěžil (a zvítězil) v kategorii nových administrativních center. Cílí na dvojí certifikaci: LEED Platinum a WELL Gold, což je dokladem precizní práce v oblastech udržitelnosti a přívětivosti pro své uživatele. Garantem této kategorie byla Česká rada pro šetrné budovy – v porotě zasedala Simona Kalvoda, výkonná ředitelka Rady.

První osobností, která byla v rámci soutěže „Best of Realty – Nejlepší z realit“ uvedena do Síně slávy, se stal Serge Borenstein – spoluzakladatel společnosti Karlín Group, která vznikla v roce 1997. V současné době je stěžejním akcionářem skupiny, jejíž název se inspiroval pražskou čtvrtí Karlín, v níž svými úspěšně realizovanými projekty zanechal výraznou stopu.

Cena čtenářů pro rok 2019 patří projektu Churchill v Praze 2, který soutěžil v kategorii nových administrativních center a obsadil v ní druhé místo.

S oznámením výsledků soutěže byl zároveň vyhlášen další, v pořadí již 22. ročník. V průběhu roku 2020 se do něj mohou hlásit projekty, které byly dokončeny mezi 1. lednem 2019 a podzimem roku 2020.

Kompletní přehled projektů oceněných v 21. ročníku soutěže „Best of Realty“

Rezidenční projekty menšího rozsahu

1. místo Barrandovská zahrada, Praha 5; developer: skupina T.E; architekt / architekt interiéru:

C.A.I.S. Architekti / Jestico+Whiles / Flera (zahradní architekti)

2. místo PECR DEEP, Pec pod Sněžkou; K2 invest; Ing. arch. Zdeněk Kozub / Ing. arch.

Zdeněk Kozub

3. místo Apartmány Padesátka II. etapa, Bedřichov v Jizerských horách; AND Apartmány

Padesátka; Podlipný Sladký architekti / Podlipný Sladký architekti

Rezidenční projekty většího rozsahu

1. místo Rezidence Waltrovka – II. etapa, západ, Praha 5; developer: Penta Real Estate;

architekt / architekt interiéru: Casua / Casua

2. místo Rezidence Hadovitá, Praha 4; Metrostav Development / DÍVČÍ HRADY PRAHA;

Ing. arch. Ivan Sládek / ARX studio

3. místo Berounská Brána – I. etapa, Beroun; Crestyl real estate; Ian Bryan Architects / Ian

Bryan Architects

Nová administrativní centra

1. místo Praga Studios, Praha 8; developer: Skanska Property Czech Republic;

architekt / architekt interiéru: ADNS architekti / neuvedeno

2. místo Churchill, Praha 2; Penta Real Estate; Jakub Cigler Architekti, Aukett / Atelier Kunc

Architects

3. místo Vlněna Office Park – budova A, B, Brno; CTP Invest; Studio Acht / Vos interiors

Obchodní centra

1. místo Rekonstrukce obchodního domu Zlín; developer: PRIOR Zlín; architekt / architekt

interiéru: Ing. arch. Jaroslav Ševčík (ARCH.Z.STUDIO), Ing. arch. Marek Šlesinger,

Ing. arch. Jiří Soukal / Ing. arch Beata Gistrová, Ing. arch. Jaroslav Ševčík

2. místo Centrum Stromovka, Praha 7; Lordship; SIAL architekti a inženýři / Chapman Taylor

3. místo Korso Karviná; Bluehouse Capital; Kyzlink Architects / Kyzlink Architects

Hotely

1. místo Hotel Jungmannovo náměstí 1, Praha 1; developer: Generali Real Estate Fund CEE,

investiční fond; architekt / architekt interiéru: TaK Architects / Hop! Design (Paolo Tosi,

Marta Gervasoni)

2. místo Hotel Urban Creme, Praha 1; Dafné Property; ra15 / Jestico+Whiles

3. místo Aparthotel Svatý Vavřinec, Pec pod Sněžkou; Kubík Sněžka; ov architekti / ov

architekti (část interiérů: ateliér edit!)

Skladové a průmyslové areály

1. místo Viapharma / Dr. MAX v rámci Panattoni Park Prague Airport II, Pavlov; developer:

Panattoni /AEW ; architekt / architekt interiéru: Rota Group / Rota Group

2. místo SEGRO Logistic Park Prague, Hostivice; SEGRO Czech Republic; CONSTRUO /

CONSTRUO

3. místo Prologis Park Prague-Airport, DC3, Jeneč; Prologis Czech Republic; Rota Group /

neuvedeno

Zvláštní cena poroty

8smička – zóna pro umění, Humpolec

Investor: Nadační fond 8smička

Architekt: OK PLAN ARCHITECTS

Cena Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) – ARTN Award for Excellence

Technologicko-informační centrum Cyberdog s roboticky obsluhovanou vinárnou

Developer: Trigema

Architekt: David Černý, Tomáš Císař - Black n'' Arch

Environmentálně šetrný projekt

Praga Studios, Praha 8 (projekt soutěžil v kategorii Nová administrativní centra)

Developer: Skanska Property Czech Republic

Architekt: ADNS architekti

Síň slávy – Lifetime achievement award

Serge Borenstein, Karlín Group

Cena čtenářů

Churchill, Praha 2 (projekt soutěžil v kategorii Nová administrativní centra)

Developer: Penta Real Estate

Architekt / architekt interiéru: Jakub Cigler Architekti, Aukett / Atelier Kunc Architects
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba