Holub (ČNB): Očekávání růstu sazeb o 1% do konce roku není úplně mimo. Nenasytnost bank u vicegeneračních hypoték je zarážející

Research, 26.9.2021

V rozhovoru pro aktualne.cz se Tomáš Holub připojil k dalším kolegům z bankovní rady v tom, že vidí potřebu nyní zvýšit úrokové sazby o 0,5pb, tedy dvojnásobek tradičních (a letošních červnových a srpnových) 25bb.

Poměrně ostře se vyjádřil na téma vícegeneračních hypoték: „Znervózňuje mě, že banky s tímto instrumentem v době, kdy mají hypoteční žně, vůbec přicházejí. Přijde mi to až trochu nenasytné. Už nyní je jasné, že letos padne hypoteční rekord, nejspíše již na podzim. Tak kde vzniká v bankách potřeba si říct, že je tu ještě doposud neúvěrovatelná část domácností, kterou si nemůžeme nechat ujít, tak pro ně něco vymysleme?

Z našeho dohledového pohledu mohou být nebezpečné mánie, kdy nějaký trh roste a každý vymýšlí, jak na něm ještě zvětšit svůj podíl. A to nyní v bankách trochu pozorujeme. Naší úlohou je tuto „party“ trochu zkazit a zabránit tomu, aby nás zítra pěkně bolela hlava.“

V dalším včerejším rozhovoru, tentokrát pro Reuters, se k otázce dalšího vývoje sazeb vyslovil šířeji: pokud nová (listopadová) makroekonomická prognóza ukáže potřebu ještě jednoho silnějšího kroku (po zářijovém zvýšení repo sazby o půl procenta), Tomáš bude takové debatě „certainly open“.

Kdo by tomu snad ještě pořád nerozuměl, pro toho obsahoval rozhovor další prohlášení: tržní očekávání růstu repo sazby o celý 1pp ještě do konce letoška je podle Tomáše „not irrational“. „I think the market has basically understood the situation adequately,“ dodal.

Michal Skořepa

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality