MAKRO: Evergrande není Lehman Brothers, ale ...

Může být tato úvěrová situace Minskyho momentem, tj. bodem zlomu dle teorie úvěrových cyklů Hymana Minskyho? Pro srovnání se podívejte na graf výše zadlužení před velkými krizemi v různých částech světa.

 

Záležet bude na reakci Čínských regulátorů. V západním světě regulační orgány při Asijské krizi v roce 1997 nejprve závažnost dlouho podceňovali, aby poté monetární politikou přestřelili a spustili následnou internetovou bublinu. 

Evergrande začala likvidovat svá aktiva, aby zaplatila splátku jednoho domácího úvěru. Jejich příjem z tržeb zmizel a teď je čekají splátky zahraniční.

Mezibankovní likvidita v Pekingu je volatilní a podnikové výnosy vyskočily. Peking může jít cestou pomoci domácím věřitelům Evergrande, aby zabránil nákaze, ale zahraniční věřitelé ponesou své ztráty plně.

Toto jsou správci aktiv mající velké fondy s největší expozicí vůči Evergrande, někteří z nich ji zvyšovali ještě v průběhu druhého pololetí :o Fidelity, UBS, HSBC, Pimco, Blackrock, Allianz

Toto je podkladový činitel současného dramatu Čínského realitního sektoru. Čínská snaha přesunout tvorbu HDP z exportu na domácí trh vytlačila bublinu ve spekulativní rezidenční výstavbě.

 

V Číně mohou zombie společnosti selhat se splácením a tento stav může trvat mnoho měsíců, než se přistoupí k bankrotu či restrukturalizaci. Řešení pomoci jsou neortodoxní a zatímco původní majitelé či manažeři mohou zmizet poté, co byli pozvání na diskuzi s regulátory nad šálkem čaje, společnosti samotné se mohou obrodit a banky své úvěry nakonec neodepíšou. Můžete se podívat na společnosti Kaisa, Wanda nebo HNA pro příklady. 

Jak dlouho tento film potrvá? Nikdo neví. GITIC rozvažuje, jak vyplatit své věřitele, už 20 let.

 

Richard Vrdlovec je investiční ředitel Zajišťovací fondu, určeného kvalifikovaným investorům
Diverzifikovaný fond s opční strategii, která efektivně chrání proti velkým propadům na trzích.

Zdroje Bloomberg, The Market Ear; Zásluhy Twitter/capconcz, Facebook/capcon.cz; Zajistovaci.cz

Capital Consultant

Individuální správa majetku (‚wealth management‘) na mezinárodní úrovni. Uchováváme bohatství soukromým klientům i právnickým osobám. Vytváříme portfolia pro všechna období (‚all weather porfolios‘), která si povedou rozumně dobře i za nepříznivých ekonomických a tržních podmínek. Získejte individuální řešení, která odpovídají Vašim potřebám a životním situacím. Navrhneme Vám investice z širokého portfolia aktiv i produktů nejlepších mezinárodních správců (‚hedge funds‘).

Více informaci na: www.capcon.cz  twitter.com/capconcz  fb.com/capcon.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality