Deregulace nájemného, regulované nájemné, stránka 3

K první etapě deregulace nájemného došlo od 1. 1. 2011 začalo na většině území České republiky platit takzvané smluvní nájemné. Druhá etapa, která začala platit k 1.1.2013, se týká krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a měst Středočeského kraje nad 9 999 obyvatel. Od 1.1. 2013 není možné tedy již jednostranně zvyšovat nájemné, ale je třeba, aby se nájemce a pronajímatel na výši nájemného dohodli. Nově tak platí již jen smluvní nájemné, stanovené dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem. Pokud dohoda sjednána není, je nájemce povinen platit takzvané tržní nájemné (čímž se rozumí nájemné obvyklé v dané lokalitě a v daném čase).

Poslanci rozhodnou o prodloužení deregulace nájemného

1.4.2009

PRAHA (MEDIAFAX) - Poslanci rozhodnou ve středu o prodloužení deregulace nájemného. Předloha by měla zabránit velkému nárůstu cen za nájmy během jednoho roku.Navrhovaná úprava předpokládá, že ve vybraných obcích republiky se prodlouží doba pro...

Čunek: Deregulace nájemného musí proběhnout sociálně citlivým způsobem

14.11.2008

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek se dnes setkal se zástupci Sdružení nájemníků ČR. Jeho představitele zajímaly především avizované kroky ministerstva vedoucí ke zmírnění dopadů deregulace nájemného.

Ministr Čunek chce zmrazit nájmy

29.10.2008

PRAHA (MEDIAFAX) - Příští rok by mohl být ve velkých městech posledním, v němž porostou regulované nájmy o více než třetinu. Píše to středeční vydání deníku Mladá fronta Dnes. Stane se tak, pokud se úředníkům na ministerstvu pro místní rozvoj podaří...

Majitelé nemovitostí chtějí zvýšit nájemné na severu Čech a Moravy

23.10.2008

PRAHA (MEDIAFAX) - Podle sdružení majitelů domů a bytů bude po dokončení deregulace ještě nutné zvýšit nájemné na úroveň obvyklého hlavně v malých městech, v severních Čechách a na severní Moravě. Zároveň sdružení upozorňuje na to, že deregulace...

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieV Blansku zvednou nájem ve většině obecních bytech o 17 procent

22.10.2008

BLANSKO (MEDIAFAX) - V městě Blansku zvednou od roku 2009 regulovaný nájem ve většině obecních bytech o 17 procent, rozhodli o tom radní. Ve středu o tom agenturu Mediafax informovala starostka města Jaroslava Králová (ODS).Město nevyužilo možnosti..

MMR: Plán na odložení plné deregulace nájemného až do r.2012

13.10.2008

Ministerstvo pro místní rozvoj se rozhodlo rozložit zvýšení nájemného propočtené na rok 2010 do tří let. Cílové hodnoty měsíčního nájemného původně předpokládané pro období roku 2010 tak bude dosaženo až k 1. lednu 2012.

Radnice využívají maximálního zvýšení nájmů

11.8.2008

První obyvatelé bytů s regulovaným nájemným už začínají mít jasno, o kolik se jim od Nového roku zvedne činže. Zastupitelé v některých větších městech už totiž odhlasovali míru zdražování.

Vyjádření MMR k předpokládanému růstu nájemného

21.7.2008

Konstatování ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka o předpokládaném růstu nájemného je pouze konstatováním faktu. MMR usiluje o rehabilitaci nájemního bydlení. Domníváme se, že není zdravé, aby se téměř žádné nájemní byty bez státní pomoci nestavěly.

MMR - otázky a odpovědi kolem zvyšování nájemného

3.7.2008

Ministerstvo pro místní rozvoj s ohledem na množství dotazů týkajících se výpočtu budoucího nájemného v bytech s regulovaným nájemným a některých nepřesných informací v denním tisku zveřejňuje k této problematice odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Okamžitou deregulaci nájemného KDU-ČSL nepodpoří

22.4.2008

Lidovci ve sněmovně "ani náhodou" nepodpoří návrh občanských demokratů, kteří chtějí, co nejdříve ukončit regulaci nájemného. V pondělním pořadu Impulsy Václava Moravce to řekl předseda lidovců a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

ODS chce nájemné plně deregulovat ještě před rokem 2010. Levice to odmítá

31.3.2008

Sociální demokraté ani komunisté nepodpoří ve sněmovně návrh ODS na ukončení regulace nájemného před rokem 2010. Šéf komunistů Vojtěch Filip soudí, že by šlo o nahrávku zahraničním spekulantům.

Regulované nájemné od ledna stoupne v průměru o čtvrtinu

4.12.2007

Regulované nájemné se od ledna opět zvedne. Zdražovat se v průměru bude asi o čtvrtinu. Jsou však lokality, ve kterých se nájemné zvedne až o polovinu, v jiných se měnit nebude. Například za kvalitní byt v cihlovém domě na pražské Letné, o ploše 55 metrů.

V podnájmu žije 25% Čechů

30.11.2007

V podnájmu žije až 25 procent obyvatel České republiky. Je to o šest procent více než v případě generace jejich rodičů. Poklesl naopak podíl nemovitostí v osobním vlastnictví. Rodinný dům nebo byt nyní vlastní 57 procent obyvatel ČR, zatímco u rodičů...

Obrovské rozdíly v nájmech nesetře ani deregulace

24.10.2007

Představte si, že soused bydlící ve stejně velkém bytě za něj platí šestkrát nižší činži. Na rozdíl od vás má totiž smlouvu s regulovaným nájmem. I takový rozdíl ve výši nájemného bude možné v Česku od příštího roku najít.

Regulované nájmy v Praze porostou, různým tempen a ne všude

10.10.2007

Podle dnešního tisku se deregulované nájemné v Praze od začátku příštího roku zvyší v Praze 2 a 4 (o 28-55%), o maximum možného také v Praze 6 a 7, o 28% porostou nájmy v Praze 13, Praha 14 zvýší nájmy v průměru o 24,5%.