Energetické okénko: energie, plyn a elektřina, stránka 2

Spotřeba energie každé domácnosti je nezanedbatelná položka v rodinném rozpočtu. Jak ušetřit za plyn a elektřinu, zda změnit dodavatele energií a na co si dát pozor vám poradí právě rubrika Energetické okénko.

ERÚ slibuje jednodušší faktury za energie. Na co se mohou spotřebitelé těšit?

29.12.2014

Vyznat se ve fakturách za vyúčtování elektrické energie či plynu není nic snadného. Energetický regulační úřad (ERÚ) se proto rozhodl, že to spotřebitelům ulehčí. Co se změní?

Cena elektřiny pro rok 2015 klesne o 3 %

28.11.2014

Všechny ceníky dodavatelů elektřiny dosud známé nejsou. Kolik ale zaplatí spotřebitelé za tzv. regulovanou složky ceny elektřiny pro rok 2015, už se ale ví. Čeští spotřebitelé by si měli polepšit. Ne však o moc.

Elektřina od roku 1991 podražila 8x. Kdo za to může?

6.11.2014

Na kloub zdražování elektřiny, které probíhalo v období od roku 1991 do roku 2014, se rozhodl přijít energetický expert Bronislav Bechník . Třiadvacet sbíraná a veřejně dostupná data o růstu cen elektřiny už mohou prozradit mnohé.

Spotřebu plynu v domech sníží i drobnosti

22.10.2014

I přesto, že je topení plynem výrazně levnější než elektřinou, pořád vyjde na desítky tisíc ročně. Spotřebu a s ní spojené náklady lze snížit díky několika chytrým tipům.

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieJak bojují dodavatelé energií proti neplatičům?

15.10.2014

S neplatiči mají dodavatelé bohaté zkušenosti. Například energetický gigant ČEZ uvedl, že jen měsíčně odstřihne od elektřiny přibližně 2 800 domácností. Jaké kroky následují poté, co odběratel neuhradí to, co má?

Při výběru nového dodavatele by neměla rozhodovat jen cena

1.10.2014

Ke změně dodavatele přesvědčí konečné zákazníky zejména výhodnější cena. Neměla by však být tím jediným parametrem, který rozhoduje. Může se totiž snadno stát, že příjemná cena je vykoupena řadou nevýhod.

Jak snížit spotřebu energie v domácnostech? EU by věděla

18.9.2014

Úspora energie na evropském kontinentu není zdaleka taková, jakou by si Evropská unie představovala. Taky proto vypracovala závazný plán. Jak konkrétně mohou ušetřit české domácnosti?

Jak vidí energetickou budoucnost Evropská unie?

12.9.2014

Životní úroveň obyvatel Evropy neustále stoupá. Co bylo ještě před padesáti lety téměř nemožné, dnes je samozřejmostí. Jenže není vše zlato, co se třpytí. Stinnou stránkou je totiž nezadržitelně rostoucí spotřeba energie.

5 mýtů o změně dodavatele energií

4.9.2014

Lidí, kteří ještě stále odebírají energii od drahých dodavatelů, je celá řada. Co je k tomu vede, když mohou ušetřit tisíce ročně? Lenost, obavy i mylný pocit, že moc neušetří. Jenže změna dodavatele je vlastně snadná a žádné „ale“ neobsahuje.

Ceny evropského plynu ve stínu ruského monopolu

25.8.2014

Evropa se již řadu let zabývá otázkou, jakým směrem posunout trh se zemním plynem. Místnímu trhu vládne pevnou rukou Rusko, což řadu států děsí, zejména kvůli jeho rostoucí izolaci od zbytku Evropy.

Účet za elektřinu: kdo v Evropě platí nejvíce?

13.8.2014

V posledních letech ceny elektřiny míří vzhůru, a to v rámci celé Evropy. Eurostat tento vývoj sleduje a výsledky jsou velice zajímavé. Jak si stojí Česká republika vůči ostatním státům? Který ze států si sáhne nejvíce do kapsy a jaký čeká Evropu vývoj...

Ukončovací faktura při změně dodavatele může nemile překvapit

17.7.2014

Ve chvíli, kdy se konečný spotřebitel rozhodne pro změnu dodavatele energií, čeká jej ještě ukončovací faktura od stávajícího obchodníka. Protože se počítá odhadem spotřeby, může nemile zaskočit vysokým nedoplatkem. Co dělat v takové situaci?

Jak vypovědět nevýhodnou smlouvu s podomním prodejcem

2.7.2014

Mnoho odběratelů sedlo na lep lživým slibům podomních prodejců a unáhleně podepsali nevýhodnou smlouvu na dodávku energií. Jak uhasit napáchané škody dřív, než bude pozdě?

Změna dodavatele plynu už tolik neláká

24.6.2014

I přesto, že změnou dodavatele plynu mohou domácnosti ušetřit tisíce ročně, jejich zájem klesá. Za tento rok změnilo dodavatele 109 041 zákazníků, což není ani 5 % z celkového počtu odběratelů. Meziročně klesl zájem o 36 %.

Konsolidace s RWE je reklamní trik. Klienti reálně ušetří daleko méně

9.6.2014

Energetický gigant spustil novou reklamní kampaň. Zákazníkům nabízí až 2 500 Kč, jestliže si u něj sjednají současně plyn i elektřinu. Je v tom ale háček. Na tuto částku málokdo dosáhne.